امکان استفاده از نانوذرات به‌عنوان مواد مکمل در تغذیه‌ی آبزیان پرورشی

پژوهشگران دانشگاه کردستان با حمایت شرکت هگمتانه آبزی امکان استفاده از نانوذرات روی را به‌عنوان مواد غذایی مکمل در صنعت پرورش ماهی مورد بررسی قرار داده‌اند. نتایج این پژوهش آزمایشگاهی می‌تواند در صنعت تولید غذای آبزیان و صنعت پرورش و تکثیر آبزیان مورد استف

غذا از مهم‌ترین فاکتورهای ضروری برای رشد و بقاء موجودات زنده است. درعین‌حال هیچ غذایی وجود ندارد که به‌تنهایی بتواند سلامتی انسان‌ها را تضمین کند. برای رسیدن به حداکثر سلامتی بایستی جیره‌ی غذایی، مبتنی به آن دسته از غذاهایی باشد که مواد مغذی کاملی را در اختیار بدن قرار دهد. یکی از اقلام غذایی که می‌تواند در برگیرنده‌ی اکثر نیازهای بدن باشد، ماهی و به‌طور کلی آبزیان هستند که به خاطر ترکیبات خود به‌ویژه وجود اسیدهای چرب ارزشمندی بنام امگا ـ ۳، به‌ غذای سلامتی معروف شده‌اند. تغذیه‌ی آبزیان از مهم‌ترین عوامل رشد و سلامت آن‌ها به شمار می‌رود و استفاده از مکمل‌های غذایی جهت تأمین کامل نیازهای غذایی آبزیان ضروری تلقی می شود.
به گفته‌ی لیلا دکانی، مجری طرح، هدف از انجام این پژوهش امکان‌سنجی استفاده از نانوذرات اکسید روی به‌عنوان مکمل غذایی در پرورش ماهی کپور بوده است.
وی ادامه داد: «استفاده از نانوذرات اکسید روی به‌عنوان مکمل غذایی می‌تواند موجب افزایش کارایی این مکمل‌ها شود. این موضوع به دلیل بالاتر بودن سطح ویژه‌ی نانوذرات نسبت به ذرات غیر نانویی و بنابراین بالاتر بودن میزان واکنش‌پذیری آن‌ها رخ می‌دهد.»
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که در آینده از نتایج این طرح در صنعت تولید خوراک آبزیان استفاده خواهد شد.
این طرح در قالب پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد لیلا دکانی و با راهنمایی دکتر سید علی جوهری از دانشگاه کردستان انجام‌شده است. این پایان‌نامه که با همکاری شرکت هگمتانه آبزی انجام‌شده، تحت عنوان پایان‌نامه‌ی موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ی فناوری نانو نیز رسیده است. آیین‌نامه‌ی حمایت از پایان‌نامه‌های موردنیاز صنعت در سایت www.nano.ir/hrdc موجود است.