نانوالکترودی برای ترسیم نقشه احساسات صورت

محققان حسگر الکترونیکی ساختند که می‌تواند همانند یک خالکوبی روی پوست صورت قرار گرفته و نقشه احساسات صورت را ترسیم کند. این ابزار برای تشخیص آسیب‌های وارد شده به عضلات و سلول‌های عصبی نیز مناسب است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا حسگر الکترونیکی ساختند که می‌تواند فعالیت عضلات و سلول‌های عصبی را اندازه‌گیری کند. این دستاورد یک گام بلند در بخش پزشکی و توانبخشی محسوب می‌شود.
این حسگر که همانند خالکوبی روی سطح بدن قرار داده می‌شود از الکترود کربنی و یک چسب تشکیل شده‌است که روی سطح پوست می‌چسبد. همچنین از یک پلیمر رسانای مبتنی بر فناوری‌نانو برای بهبود عملکرد این الکترود استفاده می‌شود. این الکترود قادر است سیگنال‌های قوی و پایداری را برای ساعت‌ها ایجاد کند بدون این که در بدن ایجاد خارش کند.
محققان این پروژه معتقداند که از این روش می‌توان برای درمان آسیب‌های وارد شده بر سلول‌های عصبی استفاده کرد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان “Temporary-tattoo for long-term high fidelity biopotential recordings” در نشریه Scientific Reports منتشر شده‌است.
یکی از بزرگترین کاربردهای این الکترود جدید آن است که می‌توان نقشه احساسات را از روی رصد حرکات صورت ترسیم کرد که این کار با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی بدست آمده از عضلات صورت انجام می‌شود.
هانین از محققان این پروژه می‌گوید: « توانایی شناسایی و نقشه‌برداری احساس افراد پتانسیل‌های کاربردی متعددی دارد. تبلیغات، نظرسنجی و پزشکی از جمله کاربردهای این فناوری هستند. بسیاری از فعالان رسانه‌ای به دنبال دریافت عکس‌العمل مردم در قبال یک محصول یا خدمت هستند. در حال حاضر هیچ روش یا ابزار دقیقی برای این کار وجود ندارد. محققان بسیاری در سراسر جهان روی ساخت ابزاری برای ترسیم نقشه احساس انسان هستند تا عواطف و احساسات آنها را از روی صورت‌شان بدست آورد. بیشتر آنها روی نرم‌افزارهای هوشمند آنالیز تصویر کار می‌کنند. اما این الکترود جدید می‌تواند به‌صورت مستقیم این کار را انجام دهد.»
این دستگاه در ابتدا برای جایگزینی الکترومیوگرافی ساخته شد تا به بررسی سلامت سلول‌های عصبی و عضلات بپردازد. در روش‌های رایج، بیمار باید ساعت‌ها در مطب بنشیند تا این کار با قرار دادن سوزن‌های مختلف در عضلات انجام شود اما با استفاده از این خالکوبی پوستی می‌توان به سرعت این کار را انجام داد بدون این که نیاز به فرو کردن سوزن در عضلات باشد.