ساخت نانوفیلتر ارزان قیمت برای تصفیه آب

پژوهشگران موفق به ساخت نانوفیلتری شدند که قادر است ۹۹۹/۹۹ درصد باکتری‌های موجود در آب را با استفاده از نور خورشید از بین ببرد. این نانوفیلتر بسیار ارزان قیمت بوده و عملکرد بسیار ساده‌ای دارد.

تصفیه آب کاری بسیار پرهزینه است به طوری که نیاز به جوشاندن و تبخیر آب است. اخیرا محققان آزمایشگاه ملی SLAC در استنفورد موفق به ارائه فیلترهای نانوساختاری شدند که در ابعاد یک تمبر بوده و می‌تواند در زمان بسیار کمی، آب را تصفیه کند. این فیلتر مواد آلاینده آب را از بین می‌برد و برای این کار از نور خورشید استفاده می‌کند.
نتایج یافته‌های محققان نشان داد که این فیلتر می‌تواند ۹۹۹/۹۹ درصد از باکتری‌های آب را در مدت زمان ۲۰ دقیقه از بین ببرد بدون این که نیاز به کار خاصی باشد.
چونگ لیو از محققان این پروژه که نتایج یافته‌های خود را در نشریه Nature Nanotechnology منتشر کرده است می‌گوید: «برای تصفیه آب تنها لازم است که این فیلتر درون آب انداخته شده و بطری در معرض نور خورشید قرار داده شود.»
در این فیلتر از مزایای نانومقیاس بودن استفاده می‌شود. این فیلتر از جنس دی‌سولفید مولیبدن بوده که با فلز مس تقویت شده‌است. زمانی که نور خورشید به سطح آن تابیده می‌شود، دی‌سولفید مولیبدن شروع به تولید پراکسید هیدروژن می‌کند که این ماده در کنار چند ماده دیگر که در این فرآیند تولید شده موجب از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود.
مزیت این روش آن است که از نور مرئی برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. نور مرئی ۵۰ درصد از نور خورشید را شامل می‌شود در حالی که فرابنفش تنها ۴ درصد از نور خورشید سهم دارد. این ماده بسیار ارزان قیمت است بنابراین می‌توان با هزینه کم آب را تصفیه کرد.
البته محققان این پروژه روی موضوعی مشابه نیز از سال ۲۰۱۵ کار می‌کنند، آنها به دنبال ایجاد فیلترهای ارزان قیمت از جنس نانوساختارهای پلی‌آکریل‌آمید هستند، ماده‌ای رایج که در ساخت دستکش از آن استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند ذراتی را که برای ریه انسان خطرناک است به دام بی‌اندازد.
این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا این فیلتر را روی باکتری‌ها و ویروس‌های دیگر نیز آزمایش کنند تا بتوان از آن در کشورهای در حال توسعه استفاده کرد.