انتشار برنامه آمریکا در حوزه محاسبات مبتنی بر فناوری‌ نانو

اخیراً گزارشی توسط اداره علم و فناوری کاخ سفید منتشر شده که در آن برنامه‌های تحقیقاتی آمریکا در حوزه محاسبات مبتنی بر فناوری‌ نانو تشریح شده است. همکاری میان سازمان‌های مختلف دولتی، صنعت و دانشگاه از مهمترین بخش‌های این گزارش است.

اداره علم و فناوری کاخ سفید (OSTP) در ۲۹ ماه جولای ۲۰۱۶ اعلام کرد که گزارش سفید (white paper) ویژه‌ای برای تبیین چشم‌اندازهای فدرال در بخش نوآوری‌های مورد نیاز برای پیاده‌سازی برنامه‌های محاسبات مبتنی بر فناوری‌ نانو منتشر کرده است.
در این گزارش سفید، روی همکاری مشترک میان وزارت انرژی، بنیاد ملی علم، وزارت دفاع، مؤسسه ملی فناوری و استاندارد (NIST) و انجمن مالکیت فکری تأکید شده است. همچنین این گزارش به تبیین اولویت‌های فنی، چالش‌ها و فرصت‌های موجود در حوزه محاسبات مبتنی بر فناوری‌ نانو می‌پردازد.
در این گزارش آمده است: «با همکاری و تعامل میان بخش‌های مختلف دولت، صنعت، دانشگاه، سازمان‌های غیرانتفاعی و انجمن‌های علوم کامپیوتر و فناوری‌ نانو می‌توان فراتر از راهبردهای قدیمی دهه‌های گذشته اندیشید و معماری فون نیومن (von Neumann) را برای محاسبات به کار گرفت. این همکاری‌ها می‌تواند منجر به ترسیم نقشه راه جدیدی شود که با استفاده از آن می‌توان برای یک دهه آینده نوآوری را در این حوزه افزایش داد.»
پیش از این گزارشی در مورد این موضوع منتشر شده بود که در آن آمده بود: «تولید کامپیوتری که بتواند از روی داده‌ها چیزهای مختلفی یاد بگیرد و قادر به تفسیر باشد، می‌‌تواند مشکلات زیادی را حل کند. این کار با استفاده از توانایی یادگیری این نوع کامپیوترها انجام شده و کارایی بالای این سامانه که الهام گرفته از مغز انسان است، در این فرآیند مؤثر است.»
از این کامپیوترهای جدید می‌توان برای حل چالش‌های جهانی نظیر درمان بیماری‌ها استفاده کرد. این سامانه امکان تولید روبات‌های پیشرفته را فراهم می‌کنند؛ روبات‌هایی که با ایمنی بالا با انسان‌ها در تعامل باشند.