نانوحسگرهایی با قابلیت تشخیص و حذف آلاینده‌های هوا

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر با همکاری پژوهشگری از دانشگاه تبریز به بررسی تئوری نانوحسگری پرداخته‌اند که قادر است آلاینده‌های هوا را شناسایی و اندازه‌گیری کند.

آلودگی هوا یکی از مشکلات مهم جوامع بشری است که توجه بسیاری از کارشناسان را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. آلاینده‌های موجود در هوا، چه طبیعی و چه ساخته شده توسط انسان، باعث ایجاد پدیده‌های نامطلوب از جمله باران اسیدی، تخریب اکوسیستم، قرار دادن سلامت انسان در معرض خطر و مشکلات متعدد دیگرخواهد شد. بر همین اساس دانشمندان سعی در یافتن راه‌های جدید به منظور خنثی کردن و یا حذف این مواد شیمیایی دارند. فناوری نانو نیزبه تازگی راه‌های جدیدی برای کمک به کارشناسان در ابداع طرحی برای خنثی سازی اثرات نامطلوب گونه‌های آلاینده‌ی هوا ایجاد نموده است.
به گفته‌ی سید امیر سیادتی، طراحی، آزمایش و ارزیابی نانوحسگرهای فوق حساس برای شناسایی و اندازه‌گیری برخی آلاینده‌های هوا از مهم‌ترین اهداف این طرح بوده است.
سیادتی خصوصیات در نظر گرفته شده در طراحی این نانوحسگر را بدین شرح بیان کرد: «در این طراحی‌ها نانوحسگرهایی مدنظر قرار گرفته است که بر پایه‌ی عمل نیمه هادی‌ها و با استفاده از مولکول‌ها و گونه‌های شیمیایی کار می‌کنند. به صورت دقیق‌تر باید گفت که به مطالعه‌ی امکان خنثی سازی و غیر فعال کردن برخی از خطرناک‌ترین عوامل آلاینده‌ی هوا از طریق واکنش حلقه زایی با فولرین موجود در نانوحسگر پرداخته شده است؛ فولرین کوچکترین حلقه‌ی کربنی شناخته شده است.»
کاهش ضریب خطای دستگاهی در شناسایی و اندازه‌گیری آلاینده‌ها از جمله قابلیت‌های این نانوحسگر است.
سیادتی معتقد است که این دسته از حسگرها در صورت دستیابی به تولید انبوه در صنایع مختلفی از جمله الکترونیک، زیست محیطی و صنایع دفاعی قابل کاربرد خواهند بود.
این تحقیقات با تلاش‌های سید امیر سیادتی- کارشناس ارشد از دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر- دکتر اسماعیل بابانژاد- عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دارویی- و دکتر محمدصادق امینی فضل- عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز- صورت گرفته است. نتایج این کار در مجله‌ی Sensors and Actuators B (جلد ۲۳۹، سال ۲۰۱۶، صفحات ۵۹۱ تا ۵۹۶) به چاپ رسیده است.