نانوآلیاژی که می‌تواند برای ساخت موتور استفاده شود

پژوهشگران نشان دادند که با دستکاری مس و استفاده از نانومواد می‌توان ترکیبی مناسب برای ساخت موتورها ارائه کرد. این ساختار آلیاژی که این گروه ارائه کردند نسبت به دمای بالا از مقاومت بالایی برخوردار است.

محققان آزمایشگاه ملی ارتش آمریکا معتقداند که استفاده از نانومواد می‌تواند فناوری ساخت موتورها را بهبود دهد. کریستوفر دارلینگ از محققان آزمایشگاه ملی ارتش آمریکا می‌گوید:« آنچه که ما شاهد آن هستیم، خواص منحصر به فردی است که در نانومواد شاهد هستیم. این خواص هیچ گاه پیش از این مشاهده نشده‌است.»
دارلینگ و همکارانش نتایج یافته‌های خود را در نشریه Nature منتشر کردند. او می‌گوید: « این خواص عجیب که در نانومواد شاهد هستیم به‌گونه‌ای است که می‌تواند انقلابی در حوزه‌های مختلف ایجاد کند.»
در این مقاله که محققان در نشریه نیچر به چاپ رساندند از نانوبلورهای آلیاژ پایدار سخن گفتند که قادر است عملکرد موتورها را بهبود دهد. این گروه نشان دادند که این نانوبلورها که از جنس آلیاژ مس است دارای قابلیت مقاومت در برابر حرارت‌های بالا است.
دارلینگ می‌گوید: «این ویژگی‌ها در حالت عادی اتفاق نمی‌افتد ما سعی کردیم با دستکاری میکروساختارهای این آلیاژ، این ویژگی را در این ماده ایجاد کنیم. در نهایت این آلیاژ موفق به تحمل دمای بالا شد.»
درون موتورهای توربین، دما گاهی تا به ۲۵۰۰ درجه می‌رسد. به همین دلیل محققان به دنبال ارائه مواد توده‌ای هستند که با استفاده از نانومواد اصلاح شده باشد. این اصلاح با نانوساختارها می‌تواند امکان مقاومت در برابر حرارت را افزایش دهد.
دارلینگ می‌گوید: «عملکرد موتورهای توربین به ساختار آن بستگی دارد به طوری که با افزایش پایداری حرارتی و استحکام مکانیکی آن، می‌توان عملکرد موتور را بهبود داد. مس ماده جالب توجهی است، هر چند که این ماده معمولا در توربین‌ها استفاده نمی‌شود اما ما نشان دادیم که با ایجاد نوعی میکروساختار در آن می‌توان به خواص مورد نظر رسید به طوری که استحکام مکانیکی و مقاومت حرارتی آن افزایش و در مقایسه با مواد رایج به شدت بهبود یابد.»
این گروه تحقیقاتی امیدوار است که بتواند این خواص را روی مواد دیگر نیز ایجاد کند. اگر بتوان این کار را روی عناصری نظیر نیکل، کبالت و تانتالیم ایجاد کرد، آنگاه می‌توان گفت که انقلابی در فناوری ساخت موتور ایجاد می‌شود.