استت نانو: اروپا صاحب بیشترین محصولات نانو در حوزه «ساخت و ساز»

براساس بررسی‌های انجام شده در بانک اطلاعاتی محصولات فناوری نانو (NPD)، ۶۶۷ محصول نانو تا اول ژوئن ۲۰۱۶ در این بانک ثبت شده که این محصولات توسط ۱۴۹ شرکت از ۲۸ کشور جهان بوده است. همچنین اروپا بالاترین سهم را در میان تولیدکنندگان این محصولات داشته است. به ن

به گزارش پایگاه استت نانو، کمتر از دو دهه از توسعه فناوری‌نانو سپری شده و با وجود نوپدید بودن این فناوری، حضور محصولات مبتنی بر فناوری‌نانو در بازارهای جهانی به امری رایج تبدیل شده است. نفوذ این فناوری در زندگی مردم رو به فزونی بوده و آرام آرام می‌توان محصولات فناوری نانو را در بخش‌های مختلف زندگی نظاره‌گر بود.

پایگاه استت‌نانو اقدام به ایجاد بانک اطلاعاتی ویژه‌ای برای محصولات فناوری نانو عرضه شده توسط کشورهای مختلف کرده است. براساس آخرین اخبار منتشر شده از بانک اطلاعاتی محصولات فناوری نانو، تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۶، ۶۶۷ محصول نانو توسط صنعت ساخت و ساز به بازار عرضه شده است. این محصولات توسط ۱۴۹ شرکت از ۲۸ کشور جهان تولید شده است.

این ۶۶۷ محصول در ۵ حوزه «مواد ساخت بدنه و اسکلت»، «مصالح ساختمانی»، «رنگ»، «پوشش» و«مواد شیمیایی» بوده است. داده‌های منتشر شده توسط این بانک نشان می‌دهد، اروپا با ۱۵ کشور بیشترین سهم را تولید این محصولات داشته و پس از آن آسیا و اقیانوسیه با ۱۰ کشور و آمریکای لاتین با ۲ کشور در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

از نقطه نظر نام‌تجاری (برند) تایوان، ایالات متحده، آلمان، چین و اسپانیا در صدر بهترین نام‌های تجاری در تولید این محصولات قرار دارند که از محصولات آنها می‌توان به کاشی، پنل‌های چوبی، کفپوش ها، افزودنی ها، بتونه ها، سیمان ها، شیشه ها، پوشش های آبگریز و مقاوم به خوردگی، رنگ های آنتی باکتریال و ضد خش، عایق های حرارتی، سنگ ها و گرانیت اشاره کرد.

نتایج جستجوهای انجام شده در این بانک حاکی از آن است که شرکت‌های Keding Enterprises، Shanghai huzheng، Ua Wood Floors، Proseal products، CTC Nanotechnology، NanoSys GmbH و NanoPhosبیشترین محصولات را در حوزه فناوری‌نانو تولید و به بازار عرضه کرده‌اند.
نکته جالب توجه در این بانک این است که در ۷۰ درصد از محصولات این صنعت حداقل از یکی از نانوساختارهای دی‌اکسید تیتانیوم، دی‌اکسید سیلیسیم و گرافن استفاده شده است. در واقع باید گفت این چند نانوساختار، شیرازه اصلی محصولات نانو در بخش صنعت ساختمان هستند. در ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز از نانولوله‌های کربنی، نانوذرات لیتیم، اکسید آلومینیم، هیدرات سیلیکات کلسیم، نیترید بور، کربنات کلسیم، اکسید روی، فسفات آلومینیم و رس استفاده شده است.