این نانوحسگر گرمای درون سلول را اندازه‌گیری می‌کند

محققان ژاپنی نانوحسگری ساختند که قادر است دمای درون سلول‌ها را شناسایی کند. آن‌ها از این روش برای اندازه‌گیری گرمای طبیعی روی عضله نوعی سوسک استفاده کردند.

پژوهشگران با استفاده از حسگر دمایی مبتنی بر نانوذرات، موفق به ثبت تغییرات دمایی روی بدن نوعی سوسک شدند. این نانوحسگر قادر است تغییرات بسیار کم دمایی ایجاد شده در اثر تابش نور را روی بدن سوسک شناسایی کند. این پروژه یکی از اولین پروژه‌هایی است که در آن امکان ثبت دمای داخل بدن موجودات زنده در مقیاس میکرومتری فراهم می‌شود.

filereader.php?p1=main_191d265f565c43a94
ثبت دما در مقیاس میکرونی درون سلول یا میکرواورگانیسم‌های زنده به محققان کمک می‌کند تا به سؤالات بنیادی در زیست‌شناسی و فیزیولوژی پاسخ دهند. برای مثال از این توانمندی می‌توان برای درمان دقیق‌تر سرطان استفاده کرد.
در یکی از این راهبردها، محققان از یک پیمایشگر فلورسانس حساس به دما استفاده کردند تا تغییرات دمایی را زیر میکروسکوپ به تصویر بکشند. اما این روش را نمی‌توان برای نمونه‌های زنده به کار گرفت. یک روش دیگر، استفاده از زیست مولکول‌هایی نظیر کوآنزیم‌ها و دیگر پروتئین‌ها است که خود ترکیبات فلورسانس ایجاد می‌کنند.
مودوکار سوزوکی از دانشگاه واسدا ژاپن با همکاری محققان سنگاپوری دانشگاه صنعتی نانیانگ تصمیم به ساخت پیمایشگری گرفتند که دارای دو نوع رنگ فلورسانس مختلف است. یک رنگ حساس به بالا، EuDT، و یک رنگ حساس به دمای پایین، رودومین ۸۰۰٫ رنگ EuDT در دمای ۲۱٫۵ تا ۴۴ تغییر می‌کند، در حالی که ردومین ۸۰۰ هیچ تغییر رنگی در این محدوده ندارد. این سامانه از دو مسیر برای ایجاد سیگنال استفاده می‌کند. این رنگ‌ها در طول موج‌های مختلف تولید رنگ می‌کنند و همپوشانی با رنگ‌های سبز و آبی فلورسانس سلولی ندارند. نسبت دو سیگنال ایجاد شده در اثر تغییر دما موجب حذف نویز می‌شود؛ نویزی که به دلیل حرکت نمونه به وجود می‌آید.
برای ساخت این پیمایشگر، محققان دو رنگ را درون نانوذرات پلیمری کپسوله کردند و نسبت نشر را در دماهای مختلف به دست آوردند. این گروه، نانوذرات حاوی رنگ را روی حیوانات زنده مورد آزمایش کردند. آن‌ها حرارت ایجاد شده توسط عضلات سوسک را اندازه‌گیری کردند.
این گروه نشان دادند که تغییر دما با قدرت تفکیک بالا توسط دوربین مادون قرمز قابل شناسایی است. سوزوکی و همکارانش نشان دادند که قدرت تفکیک در این روش ۲۰۰ نانومتر است و با آن می‌توان گرمای داخل سلول‌ها را نیز اندازه‌گیری کرد.