دستیابی به دانش فنی تولید نانوکاتالیست مورد نیاز صنایع تولید PVC

شرکت دانش بنیان نانو پارس اسپادانا، موفق به دستیابی دانش فنی ساخت نانوکاتالیست‌های مورد استفاده در واحد‌های تولید مواد اولیه‌ی PVC گردیده است. این نانوکاتالیست‌ها در حال حاضر با نام نانوکاتالیست اکسی‌کلراسیون به بازار عرضه می‌شود و نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی هزینه‌ی بسیار کمتری دارد.

اتیلن دی کلرید (EDC) ماده‌ای است که در تولید PVC استفاده می‌شود. این ماده در چهار پتروشیمی اروند، آبادان، غدیر و بندر امام تولید می‌گردد. در همه‌ی واحدهای تولید EDC، این کاتالیست اکسی‌کلراسیون (CuCl2/Al2O3) است که گاز اتیلن و کلر را به اتیلن دی کلرید تبدیل می‌کند. پایه‌ی اصلی این کاتالیست، گاما آلومینای نانوحفره با بستر نانومس است. خوشبختانه دانش تولید این کاتالیست مدتی است در ایران بومی شده است.
مهندس سعید شجاعی زاده، رییس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت نانو پارس اسپادانا، دلیل رویکرد این شرکت به سوی تولید این نانوکاتالیست را اینگونه توضیح داد: «با توجه به کاربرد PVC در کشور در صنایع مختلف، تأمین ماده‌ی اولیه‌ی آن یعنی EDC ضروری است. اما از زمان تحریم‌ها، کاتالیست اکسی‌کلراسیون به کشور فروخته نشد و واحدهای تولید EDC را دچار مشکل کرد. این امر علاوه بر ایجاد مشکل کمبود میزان تولید EDC، کاهش کیفیت محصول، به دلیل مستعمل بودن کاتالیست‌ها نیز را در پی داشت. خوشبختانه شرکت نانوپارس اسپادانا در پی تلاش برای تولید کاتالیست‌های اکسی‌کلراسیون موفق شد به دانش فنی تولید انواع کاتالیست اکسی‌کلراسیون مصرفی در واحد تولید EDC صنایع پتروشیمی دست یابد.»
وی در ادامه عنوان کرد: «کاهش هزینه‌ی تولید کاتالیست که قطعاً بر کاهش قیمت EDC تولیدی اثر دارد، از فواید اصلی اجرای این طرح است. همچنین ارتقای کیفیت کاتالیست تولیدی این شرکت در مقایسه با نمونه‌های تجاری موجود در بازار و رفع عیوب نهایی کاتالیست‌های نسل قبل، موجب افزایش کیفیت محصول EDC و PVC نهایی نیز شده است.»
طبق گفتههای مهندس شجاعی زاده، با اجرای طرح تولید کاتالیست‌های اکسی‌کلراسیون، علاوه بر افزایش خودکفائی و اشتغال‌زایی مشکلات واحدهای مربوطه در تولید EDC به میزان زیادی رفع شده است. همچنین از آنجا که کلیه‌ی مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز این طرح در داخل کشور موجود و قابل تأمین است؛ لذا در پی استفاده از این دانش امکان افزایش تعداد واحدهای تولیدکننده‌ی EDC نیز فراهم شده است.
گفتنی است که پودر گاما آلومینا نانوساختار و نانوکاتالیست‌های دی هیدروژناسیون و نانوکاتالیست‌های گوگردزدایی از دیگر محصولات شرکت نانو پارس اسپادانا هستند که دارای گواهینامه نانومقیاس از واحد ارزیابی محصولات ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری بوده و به صنایع کشور ارائه شده‌اند.