فناوری‌ها و مواد پیشرفته مهم در سال ۲۰۲۱ کدام‌اند؟

اخیرا گزارشی منتشر شده که در آن چیپ‌ست جی‌فست (G. Fast Chipset)، نقاط کوانتومی، باتری‌های انعطاف‌پذیر، گرافن، بسته‌های IC سه بعدی، الکترونیک آلی و شیشه‌های هوشمند به عنوان فناوری‌ها و مواد پیشرفته مهم در سال ۲۰۲۱ معرفی شده‌است.

موسسه مارکت‌اندمارکت اقدام به انتشار گزارشی کرده که در آن به معرفی ۱۰ فناوری‌ و مواد پیشرفته در سال ۲۰۲۱ پرداخته است. براساس این گزارش چیپ‌ست جی‌فست، نقاط کوانتومی، باتری‌های انعطاف‌پذیر، گرافن، بسته‌های IC سه بعدی، الکترونیک آلی و شیشه‌های هوشمند از جمله این مواد و فناوری‌ها هستند.
جی‌فست نوعی فناوری انتقال اطلاعات با عملکرد بالا است که قادر به انتقال اطلاعات در حجم‌های یک گیگابایت در ثانیه است. عواملی نظیر سیاست‌های دولتی برای تامین نیاز برنامه‌های ملی از دلایل اصلی اهمیت یافتن این فناوری طی سال‌های آتی است. این فناوری بیشترین رشد را در آمریکای شمالی و اروپا خواهد داشت. از سوی دیگر، رشد تقاضا برای خدمات پهنای باند، کاهش هزینه استفاده از این فناوری، رشد تلویزیون‌های ۴K و افزایش رقابت میان شرکت‌های ارائه دهنده خدمات در این حوزه موجب رشد این بازار شده است. پیش‌بینی می‌شود منطقه APAC بیشترین فرصت رشد برای شرکت‌های فعال در بازار چیپ‌ست‌های جی‌فست را تجربه کند.
فناوری‌ نقاط کوانتومی در حال پذیرفته شدن در سراسر جهان بوده و روند این پذیرش افزایشی است. این گزارش، بازار نقاط کوانتومی از چند منظر مورد  تحلیل قرار داده است؛ از نظر نوع محصولات، نوع مواد، نوع کاربرد و از نظر منطقه جغرافیایی. این مواد در سال ۲۰۱۵ سهم ۴۲٫۲ درصدی از بازار کالاهای مصرفی را به خود اختصاص داده بودند. سلنید کادمیم بیشترین سهم را در میان نقاط کوانتومی داشته که در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. منطقه APAC بالاترین نرخ رشد در این فناوری بین سال‌های۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ را تجربه خواهد کرد به طوری که نرخ رشد آن به ۶۶٫۵ خواهد رسید. دلیل افزایش رشد بازار این فناوری، پذیرش آن از سوی تولیدکننده محصولات پیشرفته است.
در حال حاضر بسیار از محصولات الکترونیکی و ادوات پوشیدنی به باتری به ویژه باتری‌های انعطاف‌پذیر نیاز دارند. این فناوری ۶۳ درصد از سهم بازار ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده است. افزایش تقاضا برای باتری‌های قابل شارژ در صنعت الکترونیک و ادوات پوشیدنی موجب خواهد شد تا فناوری باتری‌های انعطاف‌پذیر در فاصله زمانی ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ رشد قابل توجهی داشته باشد.