انتشار ششمین استاندارد بین‌المللی با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا

ششمین استاندارد بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا منتشر شد. این استاندارد با همکاری یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی تدوین شده است.

استاندارد بین‌المللی تدوین شده به سرپرستی ایران در حوزه نانوفیلترهای هوا با عنوان «مدیا نانوفیلترهای هوا حاوی نانوالیاف پلیمری-ویژگی‌ها و روش‌های اندازه‌گیری» پس از ۴ سال تلاش و پیگیری‌های مستمر متخصصان کشورمان منتشر شد. با انتشار این استاندارد، تعداد استانداردهای بین‌المللی تدوین شده به سرپرستی ایران در حوزه فناوری نانو به عدد ۶ استاندارد رسیده است.

این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با کمک یک شرکت تولیدی دانش‌بنیان در زمینه تولید نانوفیلترها، از حدود بیش از ۴ سال پیش به سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد شد. پس از تصویب پیشنهاد ایران از سوی کشورهای عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو، مطالعات مختلف و گسترده‌ای انجام شد و جلسات متعدد کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی برگزار شد. این جلسات به صورت حضوری و هم از طریق وب، با هدف اقناع متخصصان بین‌المللی به عنوان نمایندگان کشورهای عضو ایزو برگزار شد. در نهایت این استاندارد در ماه مارچ ۲۰۲۰ منتشر و در سایت رسمی سازمان بین‌المللی استاندارد (www.iso.org)  در معرض استفاده عمومی قرار گرفت.

فیلترهای هوای بهبود یافته با نانوالیاف شامل فیلتر نیروگاهی، فیلتر خودروهای سنگین و سبک چند سالی است که در کشور تولید می‌شوند. در واقع با استفاده از فناوری‌نانو کلاس جدیدی از فیلترها ارائه شده است که سبب بهبود خواص در این فیلترها نسبت به فیلترهای غیرنانویی مشابه آن‌ها می‌شود. این فیلترها در مقیاس بالا در کشور تولید می‌شوند و صادرات نیز دارند. بنابراین تدوین استاندارد بین‌المللی این دسته محصولات توسط ستاد نانو در اولویت قرار گرفت. در استاندارد مذکور مهم‌ترین ویژگی‌ها و پارامترهای نانویی تاثیرگذار بر روی کارایی و خواص فیلترها بیان شده و روش‌های اندازه‌گیری آن‌ها آمده است. لازم به ذکر است که شرکت‌های معدودی در دنیا دارای فناوری تولید نانوفیلترها هستند و فناوری تولید نانوماسک‌های تنفسی مانند ماسک‌های N95 و N99 تقریبا مشابه فناوری تولید نانوفیلترهای هوا است.

اخذ استانداردهای بین‌المللی یکی از فاکتورهای مهم ورود به بازارهای بین‌المللی است بنابراین شرکت‌های بزرگ صنعتی در جهان معمولا مشارکت فعالی در تدوین استانداردهای بین‌الملی دارند تا بتوانند در در فرآیند تدوین استانداردهای بین‌الملی نقش موثر و تعیین‌کننده داشته باشند.

اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در ایزو اجماع جهانی توسط کشوهای عضو است و کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد که بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو ایزو ۳۶ کشور عضو اصلی و  ۱۸ کشور عضو ناظر هستند.