اثرات استفاده از نانوموادمهندسی شده در کشاورزی و زراعت چیست؟

برای بررسی پیامدها و مزایای استفاده از نانومواد مهندسی شده در بخش کشاورزی، یک کار پژوهشی انجام شده که در آن محققان به کنکاش زوایای مختلف استفاده از این مواد روی محیط‌زیست و کشاورزی پرداخته‌اند.

یک گروه تحقیقاتی از چند موسسه تحقیقاتی در آمریکا، به بررسی مزایا و مواهب اقتصادی استفاده از نانومواد مهندسی شده در بخش کشاورزی و محصولات زراعی پرداخته‌اند. این گروه نتایج یافته‌های خود را در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رساندند.

محققان این پروژه دریافتند که اگر نسل‌های آینده بخواهند به اندازه کافی مواد غذایی برای تامین نیاز جمعیت رو به افزایش جهان تولید کنند، لازم است بهبودهای گسترده‌ای در روش‌های کشاروزی ایجاد کنند. آن‌ها به جای اینکه به دنبال پیشرفت‌های زیستی باشند باید به‌طور فزاینده‌ای به رهیافت‌های مبتنی بر فناوری روی آورند. یکی از این رویکردها به استفاده از نانومواد مهندسی شده مربوط می‌شود که در آن از نانومواد مهندسی شده به‌عنوان بهبوددهنده آفت‌کش‌ها و افزایش‌دهنده کارایی کودها استفاده می‌شود.

تحقیقات پیشین نشان داده بود که بعضی از نانومواد مهندسی شده می‌توانند در خاک به‌عنوان نوعی کنترل ‌کننده آفات استفاده شوند و برخی نیز در هدایت کود به ریشه‌های گیاهان نقش ایفا می‌کنند، در نتیجه از میزان کود مصرفی کاسته می‌شود.

در همین راستا، بررسی‌های پیشین محققان نشان می‌دهد که نانومواد می‌توانند به‌عنوان ابزاری برای آفات استفاده شوند و روی قسمت‌هایی از گیاهان که روی زمین قرار دارند، تاثیرگذار هستند. آنچه که کمتر موردبررسی قرار گرفته، تاثیر نانومواد مهندسی شده بر محصولات زراعی و محیط‌زیست است. در این پروژه جدید، محققان به بررسی تاثیر نانومواد مهندسی شده روی محصولات مختلف و چگونگی تاثیر آن‌ها روی محیط‌زیست پرداخته‌اند.

پژوهشگران، نانومواد مهندسی شده مبتنی بر اکسید فلزی و نانولوله‌های کربنی را برای بهبود کارایی کودها بررسی کردند. نتایج نشان می‌دهد که محصولات در حضور این نانومواد چندان تفاوتی با حالت عادی ندارند. با این حال آن‌ها دریافته‌اند که وقتی از نانومواد مهندسی شده به‌عنوان پوشش بذر استفاده می‌شود و یا زمانی که آن‌ها روی برگ گیاه اسپری می‌شوند، نقش محافظتی در برابر آفت‌ها دارند.

این گروه به بررسی نقش نانومواد مهندسی شده در محیط‌زیست پرداخته‌اند، نتایج نشان می‌دهد که امکان ورود این نانومواد به‌ سیستم آبی وجود دارد. همچنین احتمال اثرات این نانومواد روی انسان بعد از نوشیدن آب وجود دارد که این اثرات هنوز نامعلوم است.

این گروه دریافته‌اند که در طول ساخت نانومواد، اثرات زیست‌محیطی بیشتر از زمانی است که آن‌ها در محیط استفاده می‌شوند. محققان نتیجه‌گیری می‌کنند که باید قبل از استفاده از نانومواد مهندسی شده در محصولات تجاری، تحقیقات بیشتری روی آن‌ها انجام شود.