از نویسنده «واژه‌نامه جامع فناوری‌ نانو» تقدیر شد

چهارشنبه ۲۱ مهرماه، با حضور تنی چند از اعضای کمیته استاندارد ستاد ویژه توسعه فناوری‌ نانو، از خانم مهندس مهوش سیفی، تدوین‌کننده و گردآورنده کتاب «واژه‌نامه جامع فناوری‌نانو» تقدیر شد. این مراسم به منظور تقدیر از ایشان برای سالها همکاری و تلاش در راستای فعالیت در زمینه استاندارد نانو و همچنین تدوین کتابچه واژه نامه جامع فناوری نانو بود.

خانم مهندس سیفی طی سال‌های گذشته به عنوان یکی از اعضاء مهم کمیسیون فنی تدوین استاندارد ستاد نانو نقش مهمی در تدوین ده‌ها استاندارد در حوزه فناوری‌ نانو داشته است. این کتاب ماحصل بخشی از فعالیت‌های ایشان در حوزه استاندارد است.

وی درباره این واژه‌نامه می‌گوید: «مدت‌ها در جلسات تدوین استاندارد با واژه‌های مختلف استاندارد روبرو می‌شدیم که استفاده از آن‌ها در استانداردها ضروری هستند. برحسب ضرورت این واژه‌ها را یادداشت می‌کردم که در نهایت ایده نگارش واژه‌نامه جامع فناوری‌ نانو شکل گرفت که در نهایت این کتاب نوشته شد.»

وی درباره اهمیت این واژه‌نامه می‌گوید: « استفاده از این واژه‌نامه در تدوین استاندارد سه مزیت با خود به همراه دارد. اول این که موجب یکپارچه شدن ادبیات و متون استاندارد می‌شود. دومین تاثیر این واژه‌نامه به ممانعت از ترجمه برحسب سلیقه‌ مربوط می‌شود و سومین مزیت آن جلوگیری از تفسیرهای مختلف واژه‌ها است.»

به گفته مهندس سیفی این واژه‌نامه برای استفاده توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه بسیار مفید است چرا که همین مزایا را برای جامعه دانشگاهی هم به همراه خواهد داشت و به یکپارچگی واژگان در کتاب‌ها، مقالات و ادبیات گفتگو در فضای دانشگاه کمک خواهد کرد.

واژه‌نامه فناوری‌ نانو مجموعه‌ای از واژگان به کار رفته در متون علمی، تخصصی و صنعتی حوزه فناوری‌ نانو است که در این مجموعه گردآوری شده است. این واژه‌‌نامه، شامل اصطلاحات و تعاریف مطرح شده در مجموعه ۱۵ استاندارد ملی منتشر شده در مورد واژگان است که ۱۳ استاندارد براساس استانداردهای ملی واژه‌نامه‌های فناوری‌ نانو بوده که در قسمت‌های مختلف و براساس موضوعات مختلف منتشر شده و دو استاندارد دیگر نیز که به آن اضافه شده است مربوط به اصطلاحات اندازه‌شناسی در فناوری‌ نانو (نانومترولوژی) و دیگری در مورد تعاریف شاخص‌های فناوری‌ نانو است.

در انتهای واژه‌نامه، فهرست الفبایی کل واژگان به فارسی و انگلیسی ارائه شده است. علاوه برآن در یک پیوست جداگانه تمامی واژگانی که در طی جلسات کمیسیون‌های فنی تدوین یک‌صد استاندارد ملی فناوری‌ نانو مورد بحث و بررسی قرار گرفته نیز ارائه شده است.

با توجه به اینکه اصطلاحات، تعاریف و مفاهیم ارائه شده در این واژه‌نامه براساس استانداردهای ملی و بین‌المللی و با نظر متخصصان، صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه فناوری‌ نانو و هماهنگ با واژگان مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، این واژه‌نامه می‌تواند به‌عنوان یک مرجع رسمی برای به‌کارگیری زبانی یکسان و صحیح در متون تخصصی، علمی و صنعتی در کشور در حوزه نانو استفاده شود.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه اینترنتی واوک مراجعه نمایند.