فراخوان حمایت از خوشه‌های پژوهشی چندتخصصی

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) در راستای حمایت از پژوهش‌های بین رشته‌ای و چندرشته‌ای برای حل مسائل و پاسخ به نیازهای کشور و همچنین پرداختن به پژوهش‌های تحول‌آفرین و فرصت‌ساز، فراخوان ویژه‌ای را تحت عنوان خوشه‌های پژوهشی چندتخصصی با محوریت اساتید برجسته کشور و تشکیل تیم‌های چند‌رشته‌ای اعلام می‌کند. مهلت ارسال طرح‌های پژوهشی با محوریت «خوشه‌های پژوهشی چندتخصصی» تا ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ است.

«خوشه پژوهشی چند‌تخصصی» گروهی تخصصی شامل اعضای هیأت‌علمی دانشگاه، اعضای هیأت‌علمی دستیار پژوهشی، پژوهشگران پسادکتری، دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد و کارشناسان آزمایشگاه که با یک برنامه پژوهشی چند‌تخصصی و پیشرو در راستای اولویت‌های پژوهشی کشور تشکیل شده است.

این گروه‌های پژوهشی تخصصی در راستای اهدافی همچون «توسعه و هدایت پژوهش‌های دانشگاهی و پیشرو به سمت اولویت‌های علمی و نیازهای کشور و مسائل نوپدید»، «توسعه ارتباطات علمی بین‌المللی در عرصه‌های نوپدید و پیشرو» همچنین «افزایش اشتغال پایدار و دانش‌بنیان در بین دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و سوق‌دادن آن‌ها به‌سوی توسعه فناوری» برنامه‌های پژوهشی خود را به صندوق ارسال می‌کنند.

در این فراخوان از چهارده (۱۴) زمینه تشکیل خوشه‌های پژوهشی چند‌تخصصی در فراخوان اول (۱۴۰۱) به شرح زیر حمایت می‌شود.

۱ – زیست پزشکی سلولی و مولکولی

۲ – مغز پژوهی

۳- توسعه کلان‌داده‌های زیستی

۴- علوم داده و محاسبات

۵ – انرژی‌های تجدیدپذیر

۶ – اپتیک، محاسبات و اطلاعات کوانتمی

۷ – سامانه‌های پیچیده و هوش مصنوعی

۸- محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی

۹- دارو و سلامت

۱۰- حسگرها و تست‌های سریع

۱۱ – کاتالیست، بیوکاتالیست و آنزیم

۱۲ – حفظ تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی

۱۳- زمین‌شناسی اقتصادی، نفت و گاز

۱۴- زمین‌ساخت و پهنه‌بندی خطر زلزله

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محورهای این فراخوان اینجا را کلیک کنید.

خاطرنشان می‌سازد در انتخاب نهایی خوشه‌های دریافت‌کننده این اعتبار پژوهشی، پرداختن به نیازها و موضوعات پژوهشی روز و تحول‌آفرین و کیفیت فعالیت علمی ۵ سال اخیر درخواست‌کنندگان مدنظر قرار می‌گیرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود ۵ تا ۱۰ خوشه در سال ۱۴۰۱ تشکیل شود و این تعداد در بازه ۵ ساله به‌تدریج افزایش یابد.

به‌ازای هر خوشه اعتباری برای مدت ۳ سال تخصیص می‌یابد. تمدید سالانه بر اساس ارزیابی سالانه خواهد بود. تمدید پس از سال سوم، حداکثر تا سال پنجم در شرایط خاص و پس از ارزیابی دستاوردها ممکن می‌باشد. سقف مبلغ حمایت از هر خوشه در سال اول ۱۰ میلیارد ریال و در سال‌های بعد با تعدیل بر اساس شرایط تورم خواهد بود.

جهت مشاهده شیوه‌نامه و فرم پیشنهاد تشکیل خوشه‌های پژوهشی چند تخصصی و حوزه‌های علمی بر روی عبارات مدنظر کلیک نمایید.

در ضمن به‌منظور آشنایی پژوهشگران با اهداف و شیوه تهیه پیشنهاده این فراخوان، کارگاه مجازی در تاریخ ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۳ الی ۱۵ در بستر نرم‌افزار اسکای‌روم برگزار می‌شود.

جهت حضور در این کارگاه از طریق نشانی https://www.skyroom.online/ch/insf/pr اقدام نمایید.

جهت پاسخ‌گویی به پرسش‌های احتمالی با شماره ۰۲۱۸۲۱۶۱۱۱۲ تماس حاصل فرمایید.