تولید پارچه‌ پنبه‌ای با خواص ضدویروس و ضد باکتری

یک تیم تحقیقات بین‌المللی با استفاده از مهندسی مولکولی موفق به تولید پارچه‌ای از پنبه شدند که در آن ذرات مس با پنبه ترکیب شده است تا خواص ضدویروس و ضدباکتری ایجاد کند.

منسوجات پنبه‌ای در زندگی روزمره همه جا وجود دارند و همچنین یکی از مواد اصلی برای انتقال ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند. در روش‌های مرسوم برای ساخت منسوجات ضد ویروسی و ضد باکتریایی معمولاً افزودنی‌های عامل‌دار روی سطح پارچه و/یا روی میکروالیاف آن‌ها بارگذاری می‌شوند. با این حال، چنین تغییراتی پس از استفاده طولانی مدت به دلیل شستشوی مواد افزودنی مستعد خراب شدن هستند.

به تازگی یک تیم تحقیقات بین رشته‌ای به رهبری لیانگ بینگ هو، هربرت رابین، استاد برجسته علوم و مهندسی مواد در دانشگاه مریلند (UMD) و مدیر مرکز نوآوری مواد (CMI) و ویلیام بنتلی فیشل، استاد مهندسی و مدیر مؤسسه تجهیزات بیوپزشکی رابرت ای. فیشل دانشگاه مریلند، و رابرت ام. بریبر، پروفسور علوم و مهندسی مواد و معاون پژوهشی، پارچه پنبه‌ای ضد میکروب جدیدی ساختند که در آن پنبه با یون مس ترکیب شده است. این ترکیب در ساختار در سطح مولکولی (Cu-textile) انجام شده، که از پیوند قوی بین یون‌های مس و مولکول‌های سلولز استفاده می‌کند و خواص ضدویروسی، ضدباکتریایی و قابل شستشو را نشان می‌دهد.

نتایج این مطالعه در قالب مقاله‌ای با عنوان Highly stable, antiviral, antibacterial cotton textiles via molecular engineering در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شد.

پارچه حاوی Cu عملکرد ضدویروسی و ضدباکتریایی بالایی در برابر ویروس موزاییک تنباکو (TMV) و ویروس آنفولانزای A (IAV) و همچنین باکتری‌های E. coli، S. typhimurium، P. aeruginosa و B. subtilis نشان می‌دهد.