جذب سرمایه ۵ میلیون دلاری برای توسعه پنجره‌هایی با قابلیت کنترل نور خورشید

استارت‌آپ «۳E Nano» که در حوزه پنجره‌های با قابلیت کنترل نور خورشید فعالیت دارد، موفق به جذب سرمایه ۵ میلیون دلاری از طریق حمایت‌های فدرال شده است. ایده بنیان‌گذاران این استارت‌آپ کانادایی متشکل از یک پوشش نازک نانویی بوده که با قرارگیری بر روی پنجره، می‌تواند حفاظت حرارتی برای پنجره‌های مسکونی و تجاری را بیش از دو برابر نماید. این فناوری در حال حاضر در مسیر تجاری‌سازی قرار داشته و به لطف جذب سرمایه جدید، با سرعت بیشتری روانه بازار خواهد شد.

این استارت‌آپ که اسپین‌آفی از دانشگاه تورنتو (U of T) است و در سال ۲۰۱۵ میلادی راه‌اندازی شده، جذب سرمایه ۵ میلیون دلاری خود را از طریق «Sustainable Development Technology Canada» انجام داده است. پروفسور نذیر خرانی (Nazir Kherani)، استاد دانشگاه تورنتو و همکارانش در «۳E Nano Inc» یک هدف را دنبال می‌کنند و آن طراحی یک پنجره عالی است.

خرانی که استاد دپارتمان علوم و مهندسی مواد این دانشگاه و از هم‌بنیانگذاران «۳E Nano» است، در خصوص اهمیت محصول توسعه یافته توسط این استارت‌آپ می‌گوید: «پنجره‌ها بزرگترین مسیر اتلاف انرژی در همه ساختمان‌ها هستند. به گرمایی که در فصل زمستان از محیط داخلی به خارج فرار می‌کند و به گرمایی که در فصل تابستان به محیط داخلی ساختمان که با کمک سیستم‌های تهویه خنک شده وارد می‌شود، فکر کنید. مقاومت پنجره در برابر جریان گرما با مقدار R-Value اندازه‌گیری می‌شود که بر اساس قابلیت آن در جلوگیری از ورود جریان یا خروج گرما از ساختمان افزایش می‌یابد. در حال حاضر، نمونه‌های اولیه پنجره‌های تولید شده توسط ۳E Nano، دارای R8 و بالاتر می‌باشند و این در حالی است که پنجره‌های معمول دارای R در محدوده ۱ تا ۳ هستند

برای این منظور، «۳E Nano» از یک لایه فلزی نازک نانویی استفاده نموده که بین دو فیلم نازک نانویی دیگر قرار گرفته است. این مجموعه سه لایه، نسبت به طول موج‌های خاصی از نور به صورت مات عمل نموده و برای سایر طول موج‌ها عملکرد متفاوتی از خود نشان می‌دهد. در نتیجه، پوشش می‌تواند جریان نور ورودی و خروجی از ساختمان را در سه بخش از طیف خورشیدی کنترل کند: مرئی، فرکانس نزدیک مادون قرمز و فرکانس متوسط فروسرخ.

هم نور نزدیک به مادون قرمز که تقریباً نیمی از کل انرژی خورشید را تشکیل می‌دهد و هم نور میانی مادون‌قرمز می‌توانند منعکس شوند. این از نفوذ گرمای خورشید به داخل خانه جلوگیری به عمل آورده و همچنین از خروج گرمای داخل ساختمان از پنجره‌ها جلوگیری می‌کند و انتشار را کاهش می‌دهد. در عین حال، نور مرئی طبیعی از طریق پنجره به داخل وارد شده و نیاز به نور مصنوعی داخلی را کاهش می‌دهد.