ساخت استنت‌های خودگرم‌شونده برای مقابله با تومور سرطانی

محققان در دانشگاه RWTH آخن در آلمان یک استنت نانویی با قابلیت گرم‌شدن توسط الکترومغناطیسی ساختند که برای درمان تومورهای اندام توخالی قابل استفاده است.

آنها توضیح دادند که تقریباً یک چهام از کسانی که در اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند، دارای تومور اندام توخالی هستند. چنین توموری را معمولاً نمی‌توان جراحی کرد. فقط می توان اندام توخالی را برای مدت کوتاهی با استفاده از استنت-یک پروتز لوله ای شکل-باز کرد. با این حال، تومور دوباره رشد می‌کند و از طریق استنت به اندام توخالی نفوذ می کند.

این فناوری جدید توسط یوانا اسلابو از انستیتوی فناوری پزشکی کاربردی آخن و بندیکت بائر از انستیتوی صنعتی نساجی ارائه شده است.

هنگامی که میدان الکترومغناطیسی به استنت اعمال می‌شود، نانوذرات آن منجر به گرمایش کنترل شده می‌شوند. از آنجا که تومور نسبت به بافت سالم با حساسیت بیشتری به گرما واکنش نشان می‌دهد، از بین می رود و اندام توخالی باز می‌ماند و یک اثر خود تمیز شوندگی به جای می‌گذارد.

اسلابو توضیح می‌دهد: «نه تنها می‌توانیم هزینه‌های درمانی را به شدت کاهش دهیم، بلکه مهمتر از همه می‌توانیم میلیون‌ها بیمار در سراسر جهان را درمان کنیم.»

یک فرآیند تولید و اثبات مفهوم هایپرترمی مغناطیسی در حال حاضر وجود دارد و این فناوری جدید از پتانسیل توسعه بسیار بالایی برای این جوزه برخوردار است زیرا می‌تواند برای تومورهای دیگر در سایر قسمت‌های بدن مانند پروستات، معده، روده یا مثانه نیز استفاده شود.