ترانزیستور گرافنی وارد تجهیزات تشخیص پزشکی می‌شود

شرکت گرافن‌دی‌ایکس (Graphenedx)، جنرال گرافن (General Graphene Corp) و زافیرز (Sapphiros) مشارکت راهبردی را برای صنعتی‌سازی نوعی زیست‌حسگر گرافنی آغاز کردند. این زیست‌حسگر قرار است برای استفاده در تجهیزات پزشکی به منظور تشخیص انواع بیماری‌ها استفاده شود.

گرافن‌دی‌ایکس یک شرکت فعال در حوزه تجهیزات تشخیصی است که بر بهبود قابلیت تشخیص سیستم‌های آزمایشگاهی متمرکز است. این شرکت متخصص در بخش گرافن عامل‌دار است، که برای ایجاد ترانزیستورهای اثر میدانی گرافن (GFETs) استفاده شده و در ساخت حسگرهای زیستی می‌توان از آن بهره‌برد. این حسگرها می‌توانند برای تشخیص بیماری در نمونه‌های بیولوژیکی استفاده شوند. دستگاه‌های پزشکی گرافن‌دی‌ایکس به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دقت بالا و کیفیت قابل توجه را در تشخیص‌های آزمایشگاهی ارائه می‌دهند. آنها می‌توانند در کمتر از ۵ دقیقه نتایج را ارائه داده و به اندازه کافی ساده باشند که هم در نقطه مراقبت و هم توسط بیماران بدون نظارت یک متخصص پزشکی انجام شود.

پلت فرم ترانزیستورهای اثر میدانی گرافنی این شرکت چند کاره بوده و از آن می‌توان برای شناسایی انواع بیماری‌ها (عفونت‌های مقاربتی، بیماری تنفسی، بیماری قلبی، ضربه مغزی و سایر موارد) و انواع نمونه (مدفوع، ادرار، سواب، خون و غیره) استفاده کرد. در این ابزارها نیاز به مقدار اندکی از نمونه است. علاوه بر این، این پلتفرم‌ قادر به شناسایی چند آنالیت متعدد همزمان در نمونه بیمار است. اولین آزمایشات شرکت گرافن‌دی‌ایکس برای تشخیص عفونت‌های مقاربتی از جمله کلامیدیا و سوزاک با استفاده از یک نمونه ادرار به صورت غیر تهاجمی و آسان انجام شد.

مایک موسگنو، مدیرعامل شرکت گرافن‌دی‌ایکس گفت: «این مشارکت راهبردی صلاحیت‌های هر یک از شرکاء پروژه را برجسته می‌کند و به گرافن‌دی‌ایکس اجازه می‌دهد تا تشخیصی مقرون به صرفه، دقیق و به موقع را برای بیماران در سراسر جهان به ارمغان بیاورد. ما از همکاری با جنرال گرافن و زافیرز برای تجاری سازی فناوری خود بسیار هیجان‌زده هستیم.»

شرکت جنرال گرافن با استفاده از رسوب بخار شیمیایی اقدام به تولید گرافن می‌کند و خصوصیات گرافن تولیدی این شرکت برای استفاده در تجهیزات پزشکی مناسب است. زافیرز نیز پلتفرم ویژه‌ای برای توسعه تجهیزات تشخیصی دارد.