آزمایش صنعتی دستگاهی که از گاز فاضلاب، مواد با ارزش تولید می‌کند

شرکت بریتانیایی لویدیان (Levidian) از همکاری خود با شرکت یونایتد اوتلیتیز (United Utilities) خبر داد. قرار است این دو شرکت با همکاری یکدیگر روی تبدیل زیست‌گازها به ترکیباتی نظیر گرافن و هیدروژن کار کنند. زیست‌گازهای تولید شده در شهر منچستر به عنوان منبعی برای تولید مواد با ارزش استفاده خواهد شد.

این همکاری با بودجه دولت برای اولین بار برای صنعت آب بریتانیا انجام می‌شود و فناوری لوپ که برای دکربانیزه کردن بیوگازهای ایجاد شده در فرآیند استفاده می‌شود. این فناوری علاوه بر تولید هیدروژن، نیز تولید می‌کند. سامانه LOOP با تجزیه متان به هیدروژن و گرافن، کربن‌زدایی می‌کند، که هیدروژن تولید شده می‌تواند بلافاصله به‌عنوان یک ترکیب گازی برای حمایت از کربن‌زدایی صنعتی استفاده شود. سیستم Loop100، که توسط شرکت لویدیان ساخته شده است، در مرکز منابع منچستر Biores در Davyhulme نصب خواهد شد و برای دکربونیزه کردن بیوگازهای تولید شده در این مرکز استفاده می‌شود. این کارآزمایی پس از یک مطالعه امکان سنجی موفق انجام می‌شود تا عملکرد این سامانه را نشان دهد.

این پروژه ۳ میلیون پوند بودجه از وزارت امنیت انرژی و رقابت نوآوری خالص هیدروژن (Net Zero Hydrogen BECCS Innovation Competition) دریافت کرده است و هدف آن ارائه بیش از ۱۰۰۰ ساعت آزمایش در محل و تأیید تولید هیدروژن و گرافن است.

صنعت آب بریتانیا سالانه ۴۸۹ میلیون متر مکعب بیوگاز از طریق فرآیندهای تصفیه بی‌هوازی تولید می‌کند. این بیوگاز در درجه اول برای تولید گرما و برق استفاده می‌شود. همچنین می‌توان آن را به متان تبدیل کرد و دوباره به شبکه تزریق نمود. هدف از نصب LOOP بر روی تاسیسات تصفیه آب، کربن‌زدایی قابل توجه از این بیوگاز و به حداکثر رساندن ارزش آن است، در حالی که همزمان فرصت‌های تجاری جدید را باز می‌کند.