افزایش قیمت سهام با ثبت پتنت نانویی در آمریکا

با ثبت پتنت در آمریکا، سهام شرکت ان‌فور فارما (N4 Pharma) افزایش یافت. ان‌فور فارما یکی از شرکت‌های فعال در حوزه داروسازی است که به تازگی فناوری خود موسوم به NUVEC را در آمریکا به ثبت رسانده است.

این شرکت اعلام کرد که سیستم تحویل Nuvec آن‌ها برای تولید دارو و واکسن‌ ضدسرطان به صورت پتنتی در آمریکا به ثبت رسیده است. این فناوری یک سامانه رهایش غیرویروسی است که از آن می‌توان برای ساخت واکسن‌ و درمان سرطان استفاده نمود. Nuvec مبتنی بر نانوذرات سیلیکا بوده و دارای پتانسیل بالایی برای کمک به بهبود داروهای ایمنی درمانی سرطان است. این فناوری قادر است اثربخشی واکسن‌های ویروسی را نیز بهبود دهد.

شرکت ان‌فور فارما یک شرکت بریتانیایی بوده که بر توسعه یک سیستم تحویل نانوذرات سیلیس تمرکز دارد. با ثبت این پتنت، سهام این شرکت با افزایش چهل درصدی مواجه شد. این شرکت داروسازی فهرست شده در AIM گفت که پتنت ثبت شده در آمریکا به طور خاص فرمولاسیون نانوذرات ساخته شده با استفاده از روش‌های مختلف توسعه داده شده توسط این شرکت را تحت پوشش قرار می‌دهد. این شرکت گفت که فناوری Nuvec در دانشگاه کوئینزلند توسعه یافته و لیسانس استفاده از آن از سوی این دانشگاه در اختیار ان‌فور فارما قرار گرفته است. کریس بریتن، مدیر اجرایی  این شرکت می‌گوید: «ما خوشحالیم که این پتنت را در آمریکا به ثبت می‌رسانیم.»

نانوذرات سیلیکای Nuvec دارای سطحی با ساختار غیرمنظم سوزنی شکل است که روی آن پلی‌اتیلن‌‌ایمین قرار داده شده‌ است. این سطح می‌تواند از اسیدهای نوکلئیک نظیر mRNA و DNA محافظت کند. زمانی که این ساختار به درون سلول برسد، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را فعال نماید. Nuvec یک یاری‌دهنده طبیعی است به این معنا که تعداد زیادی از آنتی‌ژن‌های موجود در سلول را جذب می‌کند و موجب فعال شدن سلول‌های T می‌شود که تجمع این سلول‌ها منجر به افزایش سطح پاسخ ایمنی بدن علیه بیماری‌هایی نظیر سرطان می‌شود. بعد از وارد شدن Nuvec به بدن، بدن مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد به طوری که حتی در دوزهای بالا نیز اثرات سمی دیده نشده‌ است. آزمون‌‌های انجام شده در محیط آزمایشگاهی نشان داده است که Nuvec بعد از تزریق به بدن در محل تزریق باقی مانده و به کبد منتقل نمی‌شود در حالی که سامانه‌های لیپیدی به سرعت به کبد منتقل می‌شود. این فناوری را می‌توان در مقیاس انبوه تولید کرد و این کار با استفاده از فناوری‌های موجود در شرکت‌ها انجام می‌شود.