جزیره کیش میزبان مرحله سوم مسابقه ملی نانو

سومین مرحله مسابقه ملی فناوری نانو با حضور ۱۵ برگزیده مقطع کارشناسی و ۱۵ برگزیده مقاطع تحصیلات تکمیلی در تاریخ ۶ الی ۱۰ شهریور در پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران واقع در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو، رقابتی علمی با موضوع علم و فناوری با هدف آموزش و رقابت، در سه مرحله با همکاری بنیاد آموزش فناوری نانو و بنیاد ملی نخبگان در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی علاقه‌مند، درجهت شناسایی نخبگان نانویی کشور و همچنین ارتقای سطح گفتمان علم و فناوری نانو در دانشگاه‌ها برگزار می­‌شود و برگزیدگان از امتیاز بنیاد ملی نخبگان، مدال مسابقه، مجوز ورود به نانو استارت‌آپ و شبکه مدرسان فناوری نانو، گرنت‌های پژوهشی و آموزشی و وجه نقد برخوردار می‌شوند.

مرحله نخست دوازدهمین مسابقه ملی نانو ۱ تا ۳ تیرماه ۱۴۰۲ به‌صورت غیرحضوری (آنلاین) از طریق بستر وبگاه آموزش فناوری نانو به نشانی nanoeducation.ir با استقبال حدود ۵۴۰۰ ثبت‌نام‌کننده برگزار شد. ۳۰۹ نفر برتر این مرحله، وارد مرحله دوم شدند. در این مرحله، ۲۲ حوزه آزمون در سراسر کشور میزبان نفرات برگزیده مرحله اول برای شرکت در آزمون کتبی بود.  این نفرات در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۲ در حوزه‌های سراسر کشور حاضر شده و به سوالات کتبی چهار گزینه‌ای طراحی‌شده پاسخ دادند. ۳۰ نفر برتر این مرحله (۱۵ نفر برتر مقطع کارشناسی و ۱۵ نفر برتر مقاطع تحصیلات تکمیلی) به مرحله سوم یا کمپ توانمندسازی و رقابت عملی راه یافتند.

 

نفرات برگزیده مرحله دوم، با شرکت در دوره آماده‌سازی مرحله سوم که به صورت غیر حضوری در طول دو هفته از طریق بسترهای وبگاه آموزش فناوری نانو (دوره‌های آفلاین آموزشی) و جلسه برخط (جلسات حل تمرین و رفع اشکال) برگزار می‌شود، آمادگی خود را جهت شرکت در کمپ عملی مرحله سوم افزایش می‌دهند. دوره‌های ارائه‌شده شامل موارد زیر است:

ردیف عنوان
۱ طیف سنجی فروسرخ-مرئی-فرابنفش (UV-VIS-FTIR)
۲ پراش اشعه ایکس (XRD)
۳ Xpert- نرم افزار تحلیل نتایج آنالیز XRD
۴ میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)
۵ آنالیز تصاویر میکروسکوپی با نرم افزار ImageJ
۶ میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) و تحلیل داده های آن
۷ تعیین توزیع اندازه ذرات به روش DLS
۸ آنالیز VSM
۹ نانوذرات مغناطیسی معرفی و کاربردها
۱۰ طیف‌سنجی اتمی: انواع، روش‌ها و دستگاه‌ها
۱۱ کاربرد فناوری نانو در حوزه آب و پساب
۱۲ آنالیز طیف سنجی فوتوالکترون اشعه ایکس XPS
۱۳ سل-ژل از تئوری تا آزمایشگاه
۱۶ HSE
۱۷ نحوه جست‌وجوی علمی

 

مرحله سوم در بازه زمانی ششم تا دهم شهریورماه با همکاری و هماهنگی سازمان منطقه آزاد کیش، در پردیس دانشگاه علوم پزشکی تهران واقع در این جزیره برگزار خواهد شد. در این کمپ ۵ روزه، فعالیت‌های عملی آزمایشگاهی بر اساس شیوه‌نامه تدوین‌شده یک‌سان برای تمامی گروه‌ها در دو روز نخست انجام خواهد گرفت. در روزهای بعدی تحلیل نتایج آزمون به کمک نرم‌افزارهای مربوطه، آزمون کتبی و ارائه نهایی نتایج ملاک انتخاب نفرات برتر این مرحله خواهد بود. شایان ذکر است که از نفرات برتر مسابقه ملی که به تفکیک در دو بخش کارشناسی و تحصیلات تکمیلی معرفی خواهند شد، در جشنواره اختتامیه فعالیت‌های بنیاد آموزش فناوری نانو تجلیل به عمل خواهد آمد.