جذب دی اکسید کربن از میادین نفتی دریایی و تبدیل آن به نانولوله‌کربنی

با همکاری دو شرکت ژاپنی و برزیلی، قرار است فناوری در سکوهای نفتی نصب و اجرا شود که قادر به جذب دی‌اکسیدکربن و تبدیل آن پودرهایی نظیر نانولوله‌کربنی است.

شرکت ژاپنی کورها (Kureha) با گروه انرژی دولتی برزیل به نام پتروبراس (Petrobras) برای توسعه روش جدیدی برای جذب دی اکسید از میادین نفتی دریایی همکاری خواهد کرد.

کورها توسعه کاتالیزور جدیدی را برای استفاده در دستگاه جذب کربن در سال مالی جاری در تاسیسات تحقیقاتی خود در شمال شرقی ژاپن، با تلاش مشترک با موسسه فناوری کیتامی مستقر در هوکایدو آغاز خواهد کرد. این شرکت قصد دارد نمونه اولیه این دستگاه را در مقیاس کوچک در سال مالی ۲۰۲۴ بسازد.

این فناوری ظرف چند سال در سکوی نفتی پتروبراس در سواحل برزیل و همچنین در مکان‌های دیگر آزمایش خواهد شد.

کورها قصد دارد تا نیمه دوم دهه ۲۰۲۰ یک نسخه تجاری از این فناوری داشته باشد که به هدف خود برای دستیابی به انتشار صفر کربن تا سال ۲۰۵۰ کمک کند. پتروبراس استفاده از این فناوری را در تاسیسات خود در نظر خواهد گرفت.

این فناوری نمونه‌ای صنعتی از یک فناوری جذب و استفاده از کربن خواهد بود که به‌جای ذخیره‌سازی آن‌ها، به دنبال به کار بهره‌برداری از محصولات گازهای گلخانه‌ای است.

گاز طبیعی، یک محصول جانبی رایج در سکوهای نفتی دریایی، معمولاً در محل سکوها سوزانده می شود. هر ساعت، یک مرکز معمولی حدود ۲۰۰ کیلوگرم متان منتشر می کند که جزء اصلی گاز طبیعی و منبع گرمایش جهانی است.

کورها به دنبال جذب کربن از متان و تبدیل آن به پودری است که به راحتی حمل می‌شود. از این پودر می‌توان برای تولید نانولوله‌های کربنی استفاده کرد، ماده‌ای که در باتری‌های لیتیوم یون، دستگاه های الکترونیکی و قطعات خودرو استفاده می‌شود.

کورها قصد دارد ابتدا متان را از گاز طبیعی و با استفاده از کربن فعال استخراج کند. سپس متان با استفاده از کاتالیزور جدیدی به هیدروژن و کربن تجزیه می‌شود. این کاتالیزور می‌تواند از موادی مانند آهن، آلومینیوم یا نیکل تشکیل شود.

این پروژه در سال مالی ۲۰۲۳ حدود ۱۵ میلیون ین (۱۰۳۰۰۰ دلار) بودجه اولیه دریافت خواهد کرد که بخشی از آن از سوی بنیاد نیپون، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در توکیو، تامین خواهد شد.