دیدار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌های نانو و میکرو ایران با معاون وزیر علوم، فناوری و محیط زیست جمهوری کوبا

«عماد احمدوند» دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌های نانو و میکرو ایران (INIC) و «آرماندو رودریگز باتیستا» معاون وزیر علوم، فناوری و محیط‌زیست جمهوری کوبا (CITMA) با یکدیگر دیدار و درخصوص ظرفیت‌های موجود در عرصه همکاری‌های دوجانبه تبادل نظر کردند.

دکتر احمدوند دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌های نانو و میکرو ایران در خصوص فعالیت‌ها، توانمندی‌ها و دستاوردهای نانو ایران و همچنین تاریخچه همکاری با کشور کوبا توضیحاتی ارائه دادند. ایشان بیان کردند که فرصت‌های همکاری علمی و فناوری بین دو کشور قابل توجه هستند و همکاری در حوزه آموزش، همکاری‌های بین دانشگاهی و پروژه مشترک صنعتی میان دو کشور در آینده می‌تواند صورت پذیرد.

ایشان با توجه به رضایت طرف کوبایی از تجهیزات آزمایشگاهی ایران پیشنهاد توسعه همکاری در این راستا نیز به طرف کوبایی دادند. همچنین ایشان پیشنهاد همکاری شبکه آزمایشگاهی ایران با آزمایشگاه‌های کشور کوبا را مطرح کردند.

در این دیدار «آرماندو رودریگز باتیستا» معاون وزیر علوم، فناوری و محیط زیست جمهوری کوبا سه هدف پیشرو را به ترتیب ذیل مطرح کردند.

۱- حرکت به سمت همکاری در جهت توسعه و تولید محصولات و خدمات ملموس و عینی

۲- ایجاد یک مرکز IHIT در هاوانا

۳- ایجاد یک مرکز تحقیقاتی ایران و کوبا در هاوانا

ایشان اشاره کردند که مرکز مطالعات پیشرفته کوبا (CEAC) می‌تواند هاب این همکاری باشد و در قلب یک منطقه تحقیق و توسعه در حوزه‌های بیوفناوری و دارو وICT قرار گرفته است. لازم است حوزه همکاری را محدود کنیم تا تمرکز حاصل شود. ما دوره‌های مشترک با چین و روسیه و دیگر کشورها داریم و می‌توانیم با ایران هم داشته باشیم. همچنین باید موسسات تحقیقاتی دو طرف را به هم نزدیک نماییم، اما هدف فقط تحقیقات نباشد بلکه خروجی اقتصادی هم مد نظر قرار گیرد. کشور کوبا هر چند بازار خودش بزرگ نیست ولی دسترسی به بازار آمریکای لاتین دارد و لذا باید صادرات مد نظر قرار گیرد. ایشان پیشنهاد دادند که دو مرکز ABRII و CEAC تحت نظارت ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو ایران (INIC) و وزارت علوم، فناوری و محیط زیست جمهوری کوبا (CITMA)، تفاهم‌نامه همکاری (MOU) برای حوزه‌های همکاری مورد تمایل امضا کنند.

در پایان این دیدار، آقای آرماندو رودریگز باتیستا از نمایشگاه دائمی محصولات فناوری نانو ایران در محل ستاد نانو بازدید کردند.