دوربین مادون قرمز جدیدی ساخته شد/کاربرد: از تشخیص سرطان تا فناوری ضدجعل

دوربین مادون قرمز جدیدی ساخته شد/کاربرد: از تشخیص سرطان تا فناوری ضدجعل

محققان با استفاده از دوربین جدیدی که ساخته‌اند، گامی در مسیر توسعه روش‌های تصویربرداری جدید برداشتند که می‌توان از آن در طیف وسیعی از کاربردها از تشخیص سرطان تا جلوگیری از جعل اسناد استفاده کرد.

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی جینیانگ لیانگ و فیورنزو وتررون از مرکز تحقیقاتی énergie Matériaux Télécommunications در موسسه ملیINRS سیستم جدیدی را برای تصویربرداری از نانوذرات ایجاد کرده اند. این روش، تصویربرداری مادون قرمز با دقت بالا و  طول موج کوتاه است که قادر به گرفتن پرتوهای فوتولومینسانس نانوذرات دوپ شده با عناصر خاک نادر است. نیمه عمر این تابش‌ها در محدوده میکرو تا میلی‌ثانیه است.

نتایج این پروژه در مجله Advanced Science منتشر شده است، که راه را برای استفاده در بخش‌های زیست پزشکی و امنیت اطلاعات، هموار می‌کند.

عناصر خاک‌های نادر از جمله ترکیبات راهبردی هستند که دارای خواص بی نظیری در نشر نور بوده و از آن‌ها در حوزه‌های مختلف علمی استفاده می‌شود. علاوه‌براین، طول عمر نشر فتولومینسانس ذرات تقویت شده با این یون‌ها، یک مزیت بزرگ در بخش تحقیقات بوده است چرا که تحت تاثیر شرایط خارجی قرار می‌گیرند. در نتیجه، اندازه گیری آن از طریق تصویربرداری داده‌هایی را ارائه می‌دهد که از آن می‌توان اطلاعات دقیق و بسیار قابل اعتمادی را بدست آورد.

اگرچه این زمینه شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بوده است، اما سیستم‌های نوری موجود برای این نوع اندازه‌گیری‌ها مناسب نیستند.

طول عمر طولانی مدت نور منتشر شده از نانوذرات دوپ شده با خاک‌های نادر که در طیف مادون قرمز است، از صدها میکرو‌ثانیه تا چندین میلی‌ثانیه، نرخ تکرارپذیری تحریک را محدود می‌کند.

برای غلبه بر این چالش، محققان دوربینی با حساسیت بالا ساختند که آن را SWIR-PLIMASC نامیدند. (SWIR: مادون قرمز موج کوتاه؛ PLIMASC : میکروسکوپ تصویربرداری فوتولومینسانس با استفاده از یک دوربین تمام نوری)

این روش، نقشه برداری از خواص نوری فوتولومینسانس مادون قرمز طول موج کوتاه را بهبود می بخشد. این اولین سیستم با حساسیت بالا و پر سرعت SWIR در زمینه اپتیک است.

میو لیو می‌گوید: «این روش چندین مزیت دارد. به عنوان مثال دامنه وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهد، از ۹۰۰ نانومتر تا ۱۷۰۰ نانومتر، که این امکان را می دهد تا در طول موج های مختلف و/یا باندهای طیفی ، فوتولومینسانس تشخیص داده شود.»

نتایج این کار را می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی نظیر سرطان به کار برد. بنابراین تاثیر ملموسی در زندگی انسان‌ها خواهد داشت. همچنین از آن برای کمک به افزایش امنیت داده‌ها و اسناد می‌توان استفاده کرد.