برگزاری نشست تخصصی "استانداردسازی محصولات نانوپوشش"

برگزاری نشست تخصصی “استانداردسازی محصولات نانوپوشش”

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲، نشست تخصصی “استانداردسازی محصولات نانوپوشش” با حضور تنی چند از اساتید دانشگاه‌های کشور، فناوران و نمایندگان شرکت‌های فعال در حوزه نانوپوشش‌ها، در محل ستاد توسعه فناوری‌های ‌نانو و میکرو برگزار شد.

در این نشست مهندس پوی‌پوی، مدیر گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو به معرفی محصولات، بازار و استانداردهای پوشش‌های نانومقیاس پرداخت، دکتر علم‌خواه طبقه‌بندی پوشش‌های نانومقیاس صنعتی را تشریح کرد و دکتر چینی تجربیات خود در تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی در حوزه پوشش‌های آب‌گریز را برای حضار ارائه نمود. در انتهای جلسه نیز دیگر متخصصان نیازها و چالش‌های خود را برای تدوین استاندارد در حوزه نانوپوشش‌ها را مطرح کردند.

مهندس پوی پوی هدف برگزاری این نشست را کمک به تولید محصولات باکیفیت و خواص بهتر در حوزه نانوپوشش‌ها و توسعه بازار محصولات این حوزه به کمک استانداردسازی عنوان کرد. در ادامه آماری در مورد بازار محصولات نانوپوشش‌ها در جهان و ایران و استانداردهای تدوین شده در این حوزه ارائه نمودند.

طبق گفته ایشان هم اکنون ۱۱۶ شرکت در ایران محصول در حوزه نانوپوشش‌ها دارند که گواهینامه نانومقیاس دریافت کرده‌اند. در این بین هم در صادرات و هم در واردات، حوزه شیرآلات بیشترین سهم بازار را در بین محصولات حوزه نانوپوشش دارند.

آقای مهندس پوی پوی در آخر۱۰ استاندارد ملی تدوین شده در حوزه نانوپوشش‌ها را معرفی کردند و خاطرنشان کردند در کشورهای پیشرفته از ابزار استاندارد برای توسعه فناوری و توسعه بازار محصولات استفاده می‌شود. هدف از برگزاری این نشست نیز شناخت نیازها برای تدوین استانداردهای جدید است. در حوزه نانوپوشش‌ها یک استاندارد بین المللی نیز به سرپرستی ایران تدوین شده است که روند تدوین آن حدود ۴ سال به طول انجامید. لازم به ذکر است ایران دارای رتبه سوم در تدوین استانداردهای ملی  نانو و رتبه چهارم در تدوین استانداردهای بین‌المللی در حوزه فناوری نانو در جهان می‌باشد.

در ادامه جلسه دکتر علم‌خواه، عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان، به بیان تعاریف و واژه‌های حوزه پوشش‌های نانومقیاس و معرفی طبقه‌بندی پوشش‌های نانومقیاس پرداختند. ایشان استانداردسازی را به عنوان ابزاری برای بهبود بازار محصولات با کیفیت در حوزه نانوپوشش‌ها و جلوگیری از ورود محصولات با کیفیت پایین به بازار معرفی کردند.

در بخش بعدی جلسه دکتر چینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و فعال در حوزه تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی در حوزه نانوپوشش‌ها به انتقال تجربیات خود در این حوزه پرداخت. ایشان با اشاره به اینکه شرکت McKinsey & Company ، معتبرترین شرکت مشاور مدیریت جهانی، یکی از ۱۲ تکنولوژی مناسب برای سرمایه‌گذاری در سال‌های آینده را مواد جدید یا new materials معرفی کرده است، خاطرنشان کردند حوزه محصولات بهبود یافته با نانوپوشش‌ها جایگاه مهمی در بازار آینده جهان خواهد داشت. همچنین اضافه کردند شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از مشخصات محصولات خود و با همکاری افراد متخصص و علمی در این زمینه، در سطح جهانی به تدوین استاندارد بپردازند. در حوزه صادرات، این استانداردها هستند که تعیین می‌کنند چه محصولی بازار را به دست بگیرد.

 

در پایان جلسه شرکت‌کنندگان به صورت فعال به پرسش و پاسخ و مطرح کردن چالش‌ها و پیشنهادات خود برای شناسایی خلاهای موجود در حوزه استانداردسازی محصولات نانوپوشش‌ها پرداختند. یکی از پیشنهادات مطرح شده در جلسه تشکیل یک گروه تحقیق و توسعه برای رصد استانداردهای ملی و بین‌المللی تدوین شده در این حوزه و ترجمه و بومی‌سازی آن‌ها بود. همچنین لزوم مشارکت همه فعالان این حوزه و تدوین استانداردهای محصول محور و پژوهش‌محور نیز مطرح شد.

در آخر از اعضای هیئت علمی، پژوهشگران، فناوران و صاحبان کسب و کارهایی که در حوزه نانوپوشش‌ها فعالیت می‌کنند دعوت به عمل آمد تا موضوعات پیشنهادی تدوین استاندارد خود را ارائه نمایند تا در دستور کار ستاد نانو قرار گیرد.