حذف سریع‌ و کارآمد برخی رنگ‌های سمی از آب با کمک فتوکاتالیست امکان‌پذیر می‌شود

حذف سریع‌ و کارآمد برخی رنگ‌های سمی از آب با کمک فتوکاتالیست امکان‌پذیر می‌شود

محققان با استفاده از خوشه‌های طلا و ذرات دی‌اکسیدتیتانیم، فتوکاتالیستی ساختند که می‌تواند به زدایش برخی سموم از آب کمک کند.

آلودگی آب ناشی از رنگ‌های مورد استفاده در صنعت نساجی، مواد غذایی ، لوازم آرایشی نگرانی مهم زیست محیطی محسوب می‌شود که دانشمندان را وادار کرده تا روی یافتن گزینه‌های زیست‌سازگار تحقیق کنند. به تازگی محققان دانشگاه فلیندرز روشی برای از بین بردن مواد شیمیایی آلی و سم‌ها ارائه کرده‌اند که می‌تواند رنگ‌ها حاوی گروه‌های آزو را تخریب کند و از محیط زیست حذف نماید. در این فناوری از یک فتوکاتالیست استفاده شده که با نور فرابنفش می‌تواند زدایش این ترکیبات آلی را انجام دهد.

پروفسور گونتر اندرسون، از انستیتوی علوم و فناوری نانو درفلیندرز، می‌گوید در این فناوری از خوشه‌های فلزی حاوی اتم‌های طلا و دی‌اکسیدتیتانیم استفاده شده است که می‌تواند نور خورشید را جذب کرده و واکنش کاتالیستی انجام دهند. در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند نشان دادند که نانوخوشه‌های طلا می‌تواند به عنوان ماده کمکی، عملکرد فتوکاتالیستی دی‌اکسیدتیتانیم را افزایش داده و با سرعت شش‌ برابری، واکنش تخریب مواد آلاینده را تسریع کند.

به گفته پروفسور اندرسون این نوع سیستم‌های فتوکاتالیستی تقویت‌شده با نیمه‌هادی ناهمگن، مزیت قابل توجهی نسبت به سایر فرآیندهای شیمیایی پیشرفته دارند. با این فناوری می‌توان طیف گسترده‌ای از مواد آلاینده نظیر رنگ‌های آزو را از بین برد و آن‌ها را به آب و دی‌اکسیدکربن تبدیل کرد که این کار با کارایی بالایی صورت می‌گیرد.

در حال حاضر انواع فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای از بین بردن ترکیبات آلی سرطان‌زا در آب استفاده می‌شود. طیف گسترده‌ای از صنایع شیمیایی، از جمله تولید رنگ، نساجی و لوازم آرایشی، رنگ‌های سمی و تخریب‌ناپذیر را به محیط زیست وارد می‌کنند. تقریبا نیمی از رنگ‌های مورد استفاده در صنعت نساجی و رنگ، رنگ‌های آزو هستند. متیل نارنجی به طور گسترده به عنوان یک رنگ آزو محلول در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این فناوری جدید می‌توان از فتوکاتالیست برای تخریب متیل نارنجی استفاده کرد.

این گروه تحقیقاتی امیدوار است که با ارتقاء این فتوکاتالیست‌ها بتوانند به حذف کامل سموم از محیط زیست کمک کنند.