دستکاری ساختار الماس برای افزایش دامنه استفاده صنعتی از آن

دستکاری ساختار الماس برای افزایش دامنه استفاده صنعتی از آن

شرکت دیاموند کوانتا (Diamond Quanta) که در حوزه مواد نیمه‌هادی و الماس تخصص دارد، به تازگی دو مقاله منتشر کرده که در آن جزئیات مربوط به ساخت مواد مبتنی بر الماس برای استفاده در دستگاه‌های کوانتومی را تشریح کرده است.

این شرکت که روی راه‌حل‌های پیشرفته مبتنی بر الماس برای کاربرد در بخش الکترونیک کوانتومی و فتونیک متمرکز است برای پاسخ به نیاز رو به افزایش صنعت در این حوزه، اقدام به توسعه این فناوری کرده است. ادام خان، بنیانگذار و مدیرعامل دیاموند کوانتا در کنگره International Materials Research که در ماه اوت سال جاری میلادی در کانکون مکزیک برگزار می‌شود، دراین باره سخنرانی خواهد کرد.

این روش جدید شرکت دیاموند کوانتا بر خلاف روش‌های مرسوم و محدودیت‌های آن‌ها، به دنبال بهینه‌سازی ساختار الماس و بهبود کیفیت بلوری آن با نقص کمتر است. این در حالی است که معمولا در روش‌های رایج موجود با تقویت ساختاری، اختلالاتی در ساختار دیده می‌شود. اما این گروه نشان داد که با دوپ کردن الماس می‌توان خصوصیات الکترونیکی بهتر نظیر تحرک بالای حاملین بار را شاهد بود. این شرکت نشان داد که با این  روش جدید می‌توان ساختار نیمه‌هادی الماس را به گونه‌ای اصلاح کرد که بتوان از آن برای تولید دروازه کوانتومی قابل اعتماد و دیگر اجزاء اساسی کامپیوترهای کوانتومی استفاده نمود.

به گفته آدام خان، این دستاوردها می‌تواند آینده نیمه‌هادی‌های مبتنی بر الماس را تغییر داده و دامنه استفاده از آن‌ها را گسترش دهد. با توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی، خودرو و هوافضا نیاز به فناوری‌های کارآمدتر و قوی‌تر بوده که این نیمه‌هادی‌های جدید می‌تواند به این نیاز پاسخ دهد.

به گفته ایشان، با این روش جدید، دوپ‌کردن الماس منجر به تولید موادی می‌شود که برای استفاده در جاهایی که نیاز به کاهش گرم‌شدن بیش از حد است، به کار رود. این موضوع هزینه خنک‌سازی را کم کرده و فرآیندها را مقرون‌به صرفه‌تر می‌نماید.