ساخت مخازن هیدروژن تحت فشار بالا با کمک نانوکامپوزیت

ساخت مخازن هیدروژن تحت فشار بالا با کمک نانوکامپوزیت

با ارائه یک کامپوزیت نانویی، امکان ساخت مخازن هیدروژن تحت فشار بالا فراهم شد، مخازنی که نسبت به محصولات رایج در بازار استحکام بالاتری دارند.

شرکت پتروناس (Petronas) از گرافن برای تقویت مواد کامپوزیتی استفاده می‌کند. این شرکت مالزیایی ProTough+  را برای ساخت مخازن هیدروژن ارائه کرده است.

این شرکت مالزیایی محصولی به نام  ProTough+ را دارد که سومین محصول گرافنی این شرکت است که تحت پورتفولیوی مواد پیشرفته این شرکت قرار می‌گیرد. این محصول می‌تواند فرصت‌های کسب و کار جدیدی در بخش انرژیی برای پتروناس ایجاد نماید.

Protough+ یک افزودنی است که با بهبود خصوصیات مکانیکی کامپوزیت‌ها می‌تواند به تولید مواد سبک و مستحکم کمک کند و با این کار امکان تولید محصولات سبک وزن در صنایع مختلف فراهم نماید. این کامپوزیت‌ها برای حمل و نقل هیدروژن قابل استفاده هستند. آزمایش‌های انجام شده بر روی پلیمرهای تقویت شده با فیبر کربن حاوی Protough+ نشان داده است که می‌توان استحکام کششی را بیش از ۳۵ درصد افزایش داد. این موضوع اجازه می‌دهد تا قطعات کامپوزیت قوی‌تر با مواد کمتری تولید شود، بنابراین از ساخت محصولاتی سبک‌تر و اقتصادی‌تر پشتیبانی می‌کند.

محفوظا ابایی از  مدیران اجرایی پتروناس می‌گوید: « ایجاد Protough+ نشان‌دهنده تعهد پتروناس برای تداوم نوآوری در فعالیت خود بود و به ارائه راه حل های بهتر که باعث تقویت محصولات پایدار می‌شود، کمک می‌نماید.»

در نمایشگاه Advanced Material در بیرمنگام انگلستان، شرکت پتروناس با شرکت هایپرکمپ اینجینیرینگ توافق‌نامه همکاری امضاء کرد. قرار است در قالب این همکاری مشترک از این کامپوزیت تقویت‌شده برای توسعه مخازن تحت فشار استفاده شود.

آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که این کامپوزیت به دلیل بهره‌مندی از فناوری‌نانو می‌تواند تا ۹۷ درصد افزایش استحکام الیاف را تجربه کرده و ۵ درصد بیشتر فشار در مخازن ساخته شده با آن قابل تحمل است.

این شرکت پیش از این محصولات گرافنی دیگری را نیز تولید کرده است. Proshield+ یک پوشش مقاومت بوده و ProCharge+  نیز باعث افزایش طول عمر باتری‌های یون لیتیم می‌شود.