امضاء تفاهم نامه همکاری میان وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو

امضای تفاهم نامه همکاری میان وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو

تفاهم‌نامه‌ای با هدف تسریع صنعتی‌سازی فناوری نانو میان ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو و وزارت صمت امضا شد.

نشست مشترک «صنعتی‌سازی و گسترش کاربردهای صنعتی فناوری نانو» با حضور مدیران و کارشناسان ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو و معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در روز سه شنبه ۱۱ تیرماه در ساختمان فنگاه وزارت صمت برگزار شد.

در این نشست با مرور برنامه‌ها و اقدامات اجراشده در یک سال گذشته، در مورد توسعه همکاری‌ها برای تسریع صنعتی‌سازی فناوری‌های توسعه یافته نانو و میکرو و گسترش کاربردهای صنعتی آن‌ها گفتگو و تبادل نظر شد. در این نشست در جهت تسهیل اجرای راهکارهای برنامه‌ریزی شده، تفاهم‌نامۀ همکاری میان ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو و معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت، به امضای دکتر فولادگر معاون وزیر صمت و دکتر احمدوند دبیر ستاد رسید.

در آغاز این نشست، آقای مهندس حسین زاهدی، مشاور و دستیار معاون وزیر صمت، ضمن تشریح اقدامات و پیگیری‌های کمیته مشترک صمت و ستاد، به تبیین برنامه‌های مشترک پیشنهادی براساس هم‌فکری صورت گرفته در سلسله جلسات مستمر کارشناسی ستاد اشاره کردند.

در ادامه، دکتر عماد احمدوند، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، به تشریح آخرین وضعیت توسعه فناوری نانو و صنعتی‌سازی این دستاوردها و بازار رو به رشد محصولات نانو ساخت کشور پرداختند. همچنین با اشاره به توانمندی‌های شرکت‌‌های نانو، رویکرد ستاد در پرداختن به حل مسائل مهم کشور مبتنی بر راه‌حل‌های فناورانه را تبیین کردند. در این راستا ایشان به عنوان یک نمونه به افتتاح هفته گذشته کارخانه فرآوری لجن و پودرهای اکسیدی فولاد در اصفهان اشاره داشتند که با راه‌اندازی این خط توسط شرکت دانش‌بنیان فولاد اکسیر فدک، از پسماند‌های انباشت شده در فولاد مبارکه، سالانه ۲۵ هزار تن کنستانتره تولید می‌شود که علاوه بر کسب درآمد از این پسماندها، اثرات زیست‌محیطی قابل توجهی دارد. راه‌اندازی این خط، پایه‌گذاری توسعه اقتصاد چرخشی در صنعت فولاد کشور بر پایه یک فناوری پیشرفته بومی است که با موفقیت در مجتمع فولاد مبارکه هم اکنون می‌تواند در سایر واحدهای تولیدی کشور به کار گرفته شود.

در این نشست، دکتر فولادگر، معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت، ضمن تشکر و قدردانی از اقدامات و پیگیری‌های کمیته مشترک، خاطر نشان کردند که باید به ایجاد ارزش افزوده اقتصادی ناشی از توسعه فناوری توجه ویژه کرد و با اشاره به تاکیدات وزیر محترم صمت بر شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان صادرات‌محور به تبیین نقش پشتیبانی و حمایتی این وزارت‌خانه از این حرکت در کشور پرداختند. ایشان به اهمیت سرمایه‌گذاری شرکت‌های صنعتی بزرگ در توسعه فناوری اشاره داشتند و به برنامه‌ریزی برای برگزاری هشتمین رویداد صنعت دانش‌بنیان در حوزه فناوری نانو برای حمایت از تبادل فناوری بین شرکت‌های فناور و صنعتی اشاره کردند.

در این نشست، آقای مهندس اسماعیلی، مدیر برنامه تجاری‌سازی فناوری نانوحباب، کاربردهای این فناوری را در کشاورزی، تصفیه آب و پساب، حوزه سلامت و … برای حاضرین ارائه کردند و ظرفیت‌های اقتصادی این فناوری را برای کشور قابل توجه دانستند. ایشان با تبیین توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی در این حوزه به ارائه پروژه‌های موفق صنعتی توسط آن‌ها در چند سال اخیر پرداختند.

در پایان، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو و معاون وزیر صمت، تفاهم‌نامه همکاری را امضا کردند. محورهای این تفاهم‌نامه عبارت‌اند از:

  • کمک به صنعتی‌سازی فناوری‌های راهبردی نانو و میکرو
  • همکاری در برگزاری رویدادهای تخصصی مشترک در حوزه فناوری‌های نانو و میکرو
  • همکاری در شکل‌دهی و راه‌اندازی اندیشگاه نانو و صنعت
  • ایجاد زمینه‌های مناسب برای آگاه‌سازی مدیران، کارشناسان و فعالان صنایع و معادن
  • همکاری در زمینه‌های پژوهشی با محوریت پایش فناوری‌های نوین و مطالعات نوآوری و صنعتی‌سازی نانو و میکرو
  • برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی بین مدیران و کارشناسان ستاد و صمت