فرصت‌ها و ریسک‌های فناوری‌نانو

روزهای ۴ و ۵ اکتبر سال جاری میلادی بیش از ۲۰۰ نفر از کارشناسان اروپایی و ایالات متحده آمریکا، ریسک‌ها و فرصت‌های فناوری‌نانو را در چارچوب همایشی که در شهر لوسرن سوئیس برگزار شده بود، بحث و بررسی کردند.

هیات بلند پایه‌ای از ستاد فناوری‌نانوی روسیه (روس‌نانو) به ریاست الکساندر لوسیوکوف، معاون اجرایی روس‌نانو، با جان وارگس، رئیس شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر VentureLink Funds در شهر تورنتوی کانادا دیدار و گفتگو کردند.
روس‌نانو که متولی اصلی حمایت و توسعه صنعت علم و فناوری‌نانو در روسیه است، سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری دولت این کشور را در عرصه فناوری‌نانو مدیریت می‌کند.
هدف این نشست مشترک، فراهم کردن مقدمات تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر روسیه-کانادا بود. منافع سرمایه‌گذاری صندوق جدید، عمدتا بر محصولات مبتنی بر فناوری‌نانو و کاربردهای این فناوری نوظهور در حوزه‌های فناوری اطلاعات، تولید و ذخیره انرژی (شامل منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر)، مواد پیشرفته، مواد زیستی و سایر بخش‌ها تمرکز خواهد داشت.
انتظار می‌رود که شرایط ایجاد صندوق فوق تا پیش از پایان سال جاری میلادی نهایی شده و از اوایل سال ۲۰۱۱ عملیات اجرایی صندوق آغاز شود.
صندوق جدید با توسعه طبقه‌ای از پروژه‌های جدید، تجارت و مبادلات بین‌المللی را بین دو کشور ارتقا خواهد داد.
اهداف اصلی تاسیس صندوق جدید عبارتند از:
حمایت از توسعه مشارکت‌های انتقال فناوری بین روس‌نانو و شرکت‌های کانادایی؛
فراهم کردن بستر مناسب برای شرکت‌های کانادایی تا از طریق آن کسب و کارهای خود را در بازارهای روسیه و با اتکا بر پیش‌ران‌هایی نظیر توسعه سرمایه‌گذاری مشترک، حق لیسانس فناوری و سایر توافقات اثربخش کسب و کاری، توسعه دهند؛ و ارتقای سطح مشارکت‌های کسب و کارهای دو کشور در اقتصاد جهانی با استفاده از نقاط قوت موجود در روسیه و کانادا.