تیزترین جسم جهان در گینس ثبت شد

محققان کانادایی با ساخت یک نوک میکروسکوپ نانویی بسیار کوچک و بسیار تیز، نام خود را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسانده‌اند. این شیء بسیار کوچک با دارا بودن تنها یک اتم در انتهای خود، تیزترین جسمی است که تاکنون توسط بشر ساخته شده است.

نتایج همایش نهایی پروژه NanoCap

محققان کانادایی  موسسه ملی نانوفناوری (NINT) و دانشگاه آلبرتا با ساخت یک نوک میکروسکوپ نانویی بسیار کوچک و بسیار تیز، نام خود را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رساندند.

این شیء بسیار کوچک که به‌عنوان نوک (tip) میکروسکوپ الکترونی استفاده می‌شود، با دارا بودن تنها یک اتم در انتهای خود، تیزترین جسمی است که تاکنون توسط بشر ساخته شده است. این جسم با استفاده از یک روش حکاکی کنترل شده ساخته شده و از جنس تنگستن است. روشی که برای تولید این نوک به‌کار رفته است، به شکل یک اختراع به ثبت رسیده است. این جسم نوک‌تیز در حال گذراندن اولین آزمایش‌های خود جهت استفاده در محصولات تجاری است.

رابرت ولکوف که رهبری این کار را بر عهده داشته است، می‌گوید: «هدف ما ثبت یک رکورد جهانی نبود، بلکه داشتیم سعی می‌کردیم یک ابزار بهتر برای تحقیقات خود تولید کنیم. ثبت یک رکورد جهانی یک دستاورد جذاب است، اما علاقه اصلی ما تجاری‌سازی این محصول است».

اعضای این گروه تحقیقاتی عبارت بودند از: دکتر رابرت ولکوف محقق ارشد NINT و استاد فیزیک دانشگاه آلبرتا، دکتر جیسون پیترز عضو انجمن تحقیقاتی NINT و دکتر محمد رزاق محقق سابق NINT و پژوهشگر فعلی موسسه تحقیقات و مهندسی مواد در سنگاپور.

روش به‌کار رفته برای ساخت این محصول در سال ۲۰۰۸ به صورت یک اختراع به ثبت رسیده است.