ویژه نامه حقوقی فناوری‌نانو منتشر شد

دانشکده حقوق دانشگاه ایالتی آریزونا، در شماره ویژه «مجله حقوق، علم و فناوری»، مقالات مربوط به همایش ویژه فناوری‌نانو را منتشر کرده است.


دانشکده حقوق دانشگاه ایالتی آریزونا، در شماره ویژه «مجله حقوق، علم و فناوری»، مقالات مربوط به همایش ویژه فناوری‌نانو را منتشر کرده است؛ این مقالات بر مدل‌های نظارتی ابداعی جدید در حوزه به سرعت در حال رشد فناوری‌نانو تمرکز دارد.

 

به گفته گری مرکنت، رییس مرکز حقوق، علم و نوآوری دانشکده حقوق دانشگاه ایالتی آریزونا، در صورتی که ریسک‌های مربوط به فناوری‌نانو به درستی مدیریت شوند، مزایای بالقوه گسترده این فناوری حیاتی شناسایی خواهند شد. به گفته وی، با وجود اینکه چالش‌های متعدد مانع تدوین مقررات کنونی در حوزه فناوری‌نانو شده است، نوآوری‌هایی که توسط دانشمندان و مهندسان در توسعه این فناوری استفاده می‌شود، باید با رویکردهای مدیریت مورد قبول سیاست‌مداران و حقوق‌دانان این حوزه مطابقت داشته باشد.

 

این ویژه نامه حاصل برگزاری موفقیت‌آمیز همایش فناوری‌نانو است که در آن کارشناسان ملی و بین‌المللی فناوری‌نانو از دولت، صنعت، سازمان‌های غیردولتی، صنعت بیمه و دانشگاه گردهم آمدند تا روندها و چالش‌های مربوط به تدوین مقررات و مدیریت ریسک فناوری‌نانو را بررسی کنند.

 

مقالاتی که در این ویژه‌نامه منتشر شده‌اند عبارتند از:

• «مسائل کلان برای مواد کوچک: مدیریت ریسک و تدوین مقررات در حوزه فناوری‌نانو»، نوشته گری مرکنت، رییس مرکز حقوق، علم و نوآوری دانشکده حقوق دانشگاه ایالتی آریزونا.

• «مکانیزم‌های نظارت قوانین نرم برای فناوری‌نانو»، نوشته کنث آبوت، استاد مطالعات جهانی دانشکده سیاست‌ها و مطالعات جهانی دانشگاه ایالتی آریزونا.

• «مسوولیت‌پذیری در حوزه فناوری‌نانو: آیا ما آن را هدایت می‌کنیم یا با توسعه آنها همگام شده‌ایم»؟ نوشته ادوارد گلادی از همکاران شرکت at Lewis Brisbois Bisgaard & Smith.

• «تطبیق راهکارها با مشکلات: راهبردهای نظارت بر فناوری‌نانو»، نوشته دانیل فیورینو، رییس مرکز سیاست‌گذاری زیست‌محیطی دانشکده روابط عمومی دانشگاه آمریکا.

• «قوانین نرم و فناوری‌نانو: یک دیدگاه کارکردی»، نوشته تیموثی مالوی، استاد حقوق دانشکده حقوق UCLA.

• «چالش‌های علمی ارزیابی ریسک نانومواد»، نوشته کریل هریستوویکی، استادیار دانشکده علوم کاربردی و ریاضیات دانشگاه ایالتی آریزونا.

 

علاقمندان می‌توانند اطلاعات بیشتر در خصوص این ویژه‌نامه را از اینجا کسب نمایند.