ساخت قطره چکانی با امکان تولید حجم نانولیتر

دو شرکت انگلیسی موفق به ساخت قطره چکانی شده‌اند که قادر است سیالات را در حجم نانولیتر ایجاد کند. این سیستم می‌تواند در تسهیل پروژه‌های میکروسیالی بسیار مفید باشد.

Mitos Dropix نام محصولی است که توسط محققان شرکت دولومیت ساخته شده است. این محصول یک قطره چکان (سَـمپلر) بوده که قادر است مواد را با مقادیرکم و بسیار کنترل شده بچکاند. این محصول ارزش تحقیقاتی بسیاری دارد به طوری که در تحقیقات بنیادین، رهاسازی دارویی و تشخیص طبی می‌توان از آن استفاده کرد. همکاری میان شرکت دوراپ تک و شرکت دولومیت زمانی آغاز شد که ایده تولید این محصول در گفتگوهای میان دو شرکت شکل گرفت.
لیزا فان ولیت، محقق پسا دکتری در دانشگاه کمبریج و مدیر شرکت دورات تک می‌گوید شرکت ما در نتیجه همکاری بین دو دانشگاه کمبریج و امپریال کالج لندن تاسیس شد. در واقع این شرکت، یک شرکت مجزا شده (Spin off) از دانشگاه است. این که در یک محیط دانشگاهی بتوان آن قدر وقت داشت که یک یافته علمی را به محصول تبدیل کرد، کاری بس دشوار است. بنابراین ما به پیشنهاد شرکت دولومیت مبنی بر همکاری جهت تسریع توسعه این محصول جواب مثبت دادیم تا این ایده به محصولی جهت وارد شدن به بازار تبدیل شود.
شرکت دولومیت به فناوری‌های قطره چکان میکروسیالی بسیار اشراف دارد و همچنین مهارت‌های بالایی در زمینه تولید محصول و دستگاه دارد.
لیزا فان ولیت می‌گوید فابریک گایلن مدیر فنی شرکت دراپ تک و من در تیم توسعه محصول دولومیت با هم آشنا شدیم در آن جلسه ما روی کارهایی که برای ساخت این دستگاه لازم است انجام شود بحث می‌کردیم.
با استفاده از میتوس دروپیکس، قطره چکان تولید شده توسط این گروه، می‌توان قطراتی با حجم نانولیتری ایجاد کرد. لازم به ذکر است که این قطره چکان می‌تواند به طور همزمان قطراتی از ۲۴ نوع نمونه مختلف ایجاد کند. این کار با دقت و امکان کنترل بالا قابل انجام است.
از این سیستم می‌توان برای دستکاری سیالات و رقیق سازی آنها استفاده کرد، همچنین می‌توان از این دستگاه به عنوان ابزاری مکمل در سیستم‌های آنالیزی استفاده کرد. اولین نسخه این دستگاه قرار است در تابستان ۲۰۱۳ تست شود. این گروه تحقیقاتی برنامه‌ای برای تولید نسخه‌های جدیدتر این سیستم دارند که بعد از تست اولیه دستگاه انجام خواهد شد.
لیزا می‌گوید این پروژه سرآغازی است برای همکاری مشترک میان این دو مجموعه. از ابتدای راه ما قصد داشتیم سیستمی برای تسهیل کار در حوزه میکروسیالی ارائه کنیم که این کار با مشارکت شرکت دولومیت انجام شد.