جایزه بین‌المللی جدید در حوزه فناوری‌نانو

برای قدردانی از دستاوردهای بزرگ دکتر هنریچ روهر، جایزه بین‌المللی جدیدی با نام ایشان در حوزه فناوری‌نانو طراحی شده است.

برای قدردانی از دستاوردهای بزرگ دکتر هنریچ روهر (Heinrich Rohrer)، از برندگان جایزه نوبل در سال ۱۹۸۶و خدمات گسترده وی به جامعه تحقیقاتی، و جهت ارتقای بیشتر تحقیق و توسعه در حوزه علم و فناوری‌نانو، جایزه بین‌المللی جدیدی با نام ایشان طراحی شده است. این جایزه توسط انجمن علوم سطوح ژاپن (SSSJ) و همکاری شرکت IBM-Zurich و سفارتخانه سوییس در ژاپن، در سال ۲۰۱۳ طراحی و پیشنهاد شده است.

جایزه هنریچ روهر از دو جایزه Grand Medal و Rising Medal تشکیل شده است.  جایزه هنریچ روهر هر سه سال یکبار در همایش بین‌المللی علوم سطوح (ISSS) که توسط انجمن علوم سطوح ژاپن سازماندهی می‌شود، ارائه خواهد شد. جشنواره این جایزه در ISSS برگزار خواهد شد. اولین جشنواره این جایزه نیز در ۷ نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار خواهد شد.

جایزه گرند (Grand Medal) به محققانی اعطا خواهد شد که دارای دستاوردهای چشمگیر در حوزه کاربردهای علم و فناوری‌نانو در زمینه علوم سطوح بوده و بنابراین باعث پیشرفت گسترده در علم و فناوری می‌شوند. تنها یک نفر، برنده جایزه گرند خواهد بود.

جایزه Rising به محققان جوان کمتر از ۳۷ سال سن که دستاوردهای قابل توجهی داشته و انتظار می رود نقش فعالی در حوزه فناوری‌نانو داشته باشند، اعطا خواهد شد. برندگان جایزه Rising در هر دوره، بیش از سه نفر خواهند بود که در سه موضوع مختلف از آنها قدردانی خواهد شد.