تولید ماده مرجع نانوذرات نقره توسط NIST

مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) به تازگی ماده مرجع جدیدی تولید کرده است. این ماده، نانوذرات نقره با ابعاد ۷۵ نانومتر است که برای استفاده در مطالعات ایمنی نانوذرات نقره مناسب است.

پژوهشگران مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) اخیراً موفق به ساخت ماده استانداردی از جنس نانوذرات نقره شدند که می‌تواند برای بررسی خطرات نانوذرات مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به افزایش تقاضا برای نانومحصولات، بحث ایمنی نانومواد در ترکیبات آنتی‌باکتریال بسیار جدی شده‌است.
این نمونه استاندارد، اولین ترکیبی است که به‌صورت خشک و سرد شده پایدار بوده و می‌توان برای مدت طولانی آن را نگهداری نمود.
نانوذرات نقره دارای خواص ضدمیکروبی بسیار قوی است. این ترکیب یکی از پرمصرف‌ترین نانومواد در محصولات است که در منسوجات، جوراب‌ها و پوشش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سونامی استفاده از نانوذرات نقره موجب شده تا تحقیقات بیشتری روی درک بهتر برهم‌کنش این ماده با محیط‌زیست انجام شود. وینس هاکلی از محققان این پروژه می‌گوید: «نانوذرات نقره تغییر شکل داده، حل شده و دوباره در محیط رسوب می‌کنند. این نانوذرات می‌توانند با مواد دیگر واکنش دهند. با این حال دانش ما درباره این فرآیند بسیار محدود است. برای این که بتوان روی اثرات نانوذرات نقره در طبیعت و محیط‌زیست مطالعه کرد، باید نانوذرات یکسانی را مورد استفاده قرار داد. به همین دلیل، این ماده مرجع برای مطالعات مختلف طراحی و تولید شده‌است.»
نانوذرات نقره دارای فعالیت بسیار بالایی هستند. حضور اکسیژن و رطوبت می‌تواند موجب اکسید شدن این نانوذرات و آزاد شدن یون نقره شود. دلیل خاصیت آنتی‌باکتریال نانوذرات نقره همین ویژگی است. تولید نانوذرات نقره استاندارد شده کاری دشوار است. برای ساخت این نمونه استاندارد، محققان سطح نانوذرات را پوشش داده و سرد کردند. نانوذرات دارای پوشش پلیمر پلی‌وینیل‌پیرولیدون (PVP) به‌صورت سرد نگهداری شده و در‌صورت نیاز در آب غوطه‌ور می‌شود.
این نانوذرات کاملاً یکنواخت و پایدارهستند که برای کنترل ابعاد آن‌ها، از چهار روش مختلف استفاده شده‌است. نتایج این چهار روش نشان داد که ابعاد نانوذرات ۷۵ نانومتر است.