نانوفیلتری برای زدایش باکتری‌ها و میکروب‌های آب

شرکت لیکوئیدیتی (Liquidity) فیلتری حاوی نانوالیاف ساخته است که می‌توان میکرواورگانیسم‌های آب را از آن جدا کرده و آب سالم و بهداشتی تولید کرد. این محصول به زودی وارد بازار می‌شود.

لیکوئیدیتی (Liquidity) یکی از شرکت‌های نوپا در سیلیکون‌ولی است که اخیراً اعلام کرده که محصولی جدید در حوزه تصفیه آب به بازار عرضه خواهد کرد. ویکتور وانگ، مدیرعامل این شرکت، می‌گوید: «ما با افتخار اعلام می‌کنیم که قوی‌ترین فیلتر آب جهان را برای استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب سیار ساخته‌ایم. با این فیلتر، هر کسی در هرکجا می‌تواند آب آشامیدنی سالم داشته باشد.»
لیکوئیدیتی روی حل چالش جهانی آب متمرکز شده است. این شرکت به دنبال حذف باکتری‌ها و میکروب‌های بیماری‌زا در آب است؛برای این کار از فناوری‌ نانو در ساخت فیلتر استفاده کرده است. این محصول ماحصل ۱۵ سال تحقیق و توسعه شرکت لیکوئیدیتی و دانشگاه استون بروک است. نیک‌فیلتر (Nake Filter) یک بطری فیلتراسیون آب است که در آن از نانوالیاف الکتروریسیده شده برای ساخت فیلتر استفاده شده است. این فیلتر می‌تواند آب را با درجه خلوص پزشکی تولید کند.
نیک‌فیلتر می‌تواند آب را با درصد خلوص ۹۹۹۹/۹۹ تصفیه کند. این فیلتر قادر است آب‌های موجود در اماکن عمومی، برکه‌ها و رودها را تصفیه کند. این فیلتر برای حذف آلاینده‌های آب از زدایش فیزیکی استفاده می‌کند و در نهایت باکتری‌هایی نظیر ایکولا را از آب جدا می‌کند. بطری‌های آب معمولاً فاقد فیلتر هستند. برخی بطری‌ها دارای فیلتر کربنی هستند تا کلر مازاد آب را جذب کرده و طعم و بوی آن را بهبود دهد. در چنین بطری‌هایی نیاز به فشار بالا برای فیلتراسیون آب است. اما این فیلتر جدید به سادگی آب را تصفیه می‌کند.
اکنون مشتریان می‌توانند با استفاده از این فیلتر جدید آب آشامیدنی مشابه آب استاندارد تولید کنند. دو مزیت اصلی این فیلتر، سهولت کاربرد و کارایی بالای آن است. در این فیلتر تنها آب‌ فاقد نمک باید ریخته شود.
هدف اصلی پژوهشگران این پروژه تولید آب آشامیدنی سالم است. هنوز روی این فیلترها قیمت‌گذاری نشده است.