ششمین المپیاد دانش آموزی نانو در سراسر کشور برگزار می‌شود

ششمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو با حضور بیش از ۲۸ هزار نفر به صورت هم‌زمان در ۱۳۲ شهر، ظهر روز جمعه چهارم اردیبهشت‌ماه، برگزار می‌شود.

المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو فعالیتی است که ابتکار برگزاری آن متعلق به جمهوری اسلامی ایران بوده و با اهدافی چون کمک به پایدارسازی جریان تربیت نیروی انسانی در زمینه فناوری نانو، شناسایی استعدادهای برتر دانش‌آموزی و گرایش آن‌ها به حوزه فناوری‌ها نوین و کمک به پیشتازی جمهوری اسلامی ایران در آموزش پایه فناوری نانو برگزار می‌شود.

المپیاد دانش‌آموزی نانو در دو مرحله برگزار می‌شود. مرحله اول به صورت یک آزمون تئوری در سطح کشور برگزار شده و در مرحله دوم، یک اردوی علمی برای برگزیدگان مرحله اول برگزار و برگزیدگان نهایی معرفی می‌شوند.

آزمون مرحله‌ اول المپیاد به صورت تئوری، شامل ۶۰ سوال چهارگزینه‌ای از مباحث مختلف فناوری نانو مانند مفاهیم و مبانی علوم نانو، روش‌های ساخت در مقیاس نانو، نانومواد و نانوساختارها، شبیه‌سازی در مقیاس نانو، کاربرد نانو در صنایع مختلف و مشخصه‌یابی نانومواد است. زمان پاسخ‌گویی به سوالات این المپیاد ۱۸۰دقیقه است.

لازم به ذکر است، برگزیدگان مرحله اول با توجه به تراز حاصل شده در سه سطح رتبه بندی می‌شوند که برای هر کدام از این سطوح برنامه‌ای مجزا در نظر گرفته می‌شود.

مطابق دوره‌های گذشته‌ی المپیاد، ۳۰ نفر اول از جمع برگزیدگان آزمون کشوری در تابستان با گذراندن یک اردوی علمی آموزشی ۱۰ روزه با یکدیگر رقابت خواهند کرد. در این مرحله، دانش‌آموزان ضمن فراگیری روش‌های ساخت و کاربرد نانومواد در آزمایشگاه و شرکت در کارگاه‌های شبیه سازی نانو، از مراکز فعال کشور در حوزه فناوری نانو بازدید می‌کنند. در پایان این دوره جوایزی به نفرات برتر اهدا می‌شود.

گفتنی است، باشگاه نانو در راستای آمادگی دانش‌آموزان متقاضی شرکت در ششمین المپیاد، کارگاه‌هایی را در استان‌ها مختلف برگزار کرده است.

همچنین طرح هدایت و رشد برگزیدگان المپیاد نانو از امسال فعال خواهد شد.

لازم به ذکر است، داوطلبان می‌توانند برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون به پایگاه اینترنتی باشگاه نانو مراجعه نمایند.