باند پانسمان ضد باکتری آجی کت، با قابلیت نمایش زمان تعویض

شرکت دانش بنیان داروسازی عماد، با تکیه بر فناوری نانو، محصولی را تولید نموده که برای ترمیم زخم‌ها و سوختگی‌ها قابل استفاده است. این محصول که باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت نام دارد، به تازگی موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع در ایران شده است.

پانسمان‌های سنتی، که به پانسمان غیرجاذب نیز معروفند، از مشتقات سلولز هستند. گاز استریل از خانواده‌ی این پانسمان‌هاست و معمولاً بعد از قرار دادن یک لایه آنتی بیوتیک یا ماده‌ی ضدعفونی کننده روی زخم قرار داده می‌شود. از مشکلات این پانسمان‌ها این است که به زخم می‌چسبد و به هنگام تعویض سبب درد و ناراحتی فراوان بیمار می‌شود. همچنین ذرات باقیمانده از این پانسمان روی زخم باقی می‌ماند. استفاده از محصول آجی کت، راهکاری ساده برای رفع این مشکلات خواهد بود.
دکتر حمیدرضا عمو، مدیرعامل شرکت داروسازی عماد، در معرفی این محصول عنوان کرد: «باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت، یک پانسمان تک لایه با پوششی از نانوکریستال‌های نقره است. در واقع ماده‌ی مؤثر و آنتی بیوتیک موجود در این پانسمان، همان یون‌های نقره است که بر انواع باکتری‌های گرم مثبت و منفی و قارچ تأثیرگذار است.»
وی در ادامه به مزایای کاربرد این محصول اشاره کرد و گفت: «بر اثر استفاده از این پانسمان، به دلیل ویژگی ضدمیکروبی و ضد التهابی فوق‌العاده مناسب آن، ترمیم زخم با سرعت نسبتاً بالایی انجام خواهد شد. عدم نیاز به استفاده از سایر ضدعفونی‌کننده‌ها مثل بتادین و یا پمادهای آنتی بیوتیک، عدم نیاز به تعویض زودهنگام پانسمان، اکسیژن رسانی و رطوبت رسانی مناسب به زخم از دیگر مزایای استفاده از این محصول است.»
علاوه بر اثربخشی بالای این پانسمان، نوآوری دیگر این فراورده، وجود اندیکاتور یا تغییر رنگ الیاف پس از آزادسازی یون نقره است. در این حالت رنگ الیاف از سبز تیره به سبز روشن (متمایل به سفید) تبدیل می‌شود. با این روش به آسانی می‌توان زمان تعویض پانسمان را تشخیص داد.

filereader.php?p1=main_73278a4a86960eeb5

به گفته‌ی مدیرعامل شرکت داروسازی عماد، جهت مقایسه‌ی عملکرد این پانسمان در برابر روش‌های درمانی دیگر، طرح‌های تحقیقاتی برای درمان سوختگی در بیمارستان سوانح صوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان و همچنین مطهری تهران صورت گرفته است. نتایج این مطالعات، حاکی از اثربخشی بسیار بالای این محصول بوده است.
باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت در درمان انواع سوختگی‌ها، زخم‌های افراد دیابتی، زخم‌های له شده و مزمن و زخم بستر قابل کاربرد است.
اخیراً اختراعی از این محصول با عنوان «پانسمان نانوکریستال نقره آجی کت» با شماره‌ی ۸۵۴۹۵ در اداره‌ی ثبت اختراعات ایران به ثبت رسیده است.
دکتر حمیدرضا عمو در خصوص جنبه‌های اقتصادی تولید این محصول عنوان کرد: «در گذشته تنها نمونه‌های خارجی پانسمان‌های ضدباکتری در بازار وجود داشت. این نمونه‌ها‌ی وارداتی که با قیمت بسیار بالایی در دسترس افراد قرار می‌گیرند، سبب خروج میزان زیادی ارز از کشور می‌شوند. تولید پانسمان آجی کت در ایران با کیفیتی مشابه نمونه‌های خارجی، نیاز به واردات این پانسمان‌ها و خروج بالای ارز را از بین می‌برد.»
این محصول به روش احیای شیمیایی تهیه شده و نانوذرات نقره بر روی شبکه‌ای از الیاف نایلونی با انعطاف پذیری بسیار بالا پوشش داده می‌شوند. این لایه با آزادسازی آهسته‌ی یون نقره، اثرات ضدمیکروبی و ضدالتهابی خود را اعمال می‌کند. به عبارتی، نانوذرات نقره به علت ضریب سطح بسیار بالا، یون نقره را در سطوح بسیار زیاد، به صورت آهسته و مداوم رها خواهند کرد. این امر باعث افزایش اثربخشی و در نتیجه کاهش نیاز به غلظت‌های بالای از این مواد می‌شود.