مرکز نانو ایران-چین در پارک فناوری نانو سوژو افتتاح شد

مرکز نانو ایران – چین در روز سه شنبه ۲۲ اردیبشهت ماه ۱۳۹۴ با حضور مهندس بیرنگ معاون بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری٬ دکتر ژانگ دونگ چی معاون علم و فناوری پارک صنعتی سوژو، سبحانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای، دکتر سرکار دبیر ستاد فنا

در این مراسم تفاهم نامه همکاری میان ستاد فناوری نانو و مرکز نانوپولیس با هدف توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه فناوری نانو بین دو کشور ایران و چین امضا گردید.

مهندس بیرنگ در این مراسم طی سخنان کوتاهی افتتاح این مرکز را سرآغاز توسعه همکاری‌ها در فناوری نانو بین دو کشور دانست و دکتر ژانگ دونگ چی نیز با اشاره به این مورد که شهر سوژو در گذشته ابتدای جاده ابریشم به عنوان راه ارتباطی بین ایران و چین بوده افتتاح این مرکز در شهر سوژو را سرآغاز ایجاد راه فناوری نانو بین دو کشور اعلام کرد.

دکتر سرکار نیز با اشاره به حدیث پیامبر اسلام در خصوص اینکه علم بیاموزید حتی اگر در چین باشد فرصت‌های همکاری موجود بین ستاد فناوری نانو و مرکز نانوپولیس را بسیار مناسب ارزیابی کرد و دکتر ژانگ مدیر مرکز نانوپولیس نیز ابراز امیدواری کرد که آغاز فعالیت‌های این مرکز به توسعه همکاری‌های مشترک و استقرار شرکت‌های ایرانی در مرکز نانوپولیس منجر گردد.

پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه جلسه مشترکی بین هیئت ایرانی و مدیران نانوپولیس برگزار گردید و در این جلسه علاوه بر معرفی فعالیت‌های ستاد فناوری نانو و مرکز نانوپولیس فعالیت‌های دو شرکت فناوران نانومقیاس در زمینه تولید نانوالیاف و اکسیر نانوسینا در حوزه نانوداروها ارائه گردید.

با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با مرکز نانوپولیس در طی ۳ روز حضور هیئت اعزامی ایران در شهر سوژو از مراکز علمی و فناوری شهر سوژو و همچنین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نانو چند بازدید انجام شد.

گفتنی است بر اساس اعلام شرکت سوژو نانوپولیس سه مرکزی که بر اساس همکاری‌های بین المللی در پارک نانو مستقر شده‌اند عبارتند از، مرکز فنلاندچین، مرکز همکاری‌های هلندچین و مرکز همکاری‌های کشور چک و چین و ایران چهارمین کشوری است که همکاری خود را با آن آغاز کرده است.

شایان ذکر است که مرکز نانو ایرانچین  در شهر سوژو از ابتدای سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده است.