افزایش دمای کاربرد چسب‌های حساس به فشار ضدخوردگی

محققان مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش با همکاری یک شرکت تولیدی ایرانی، به بررسی امکان افزایش مقاومت خطوط انتقال نفت و گاز در برابر خوردگی پرداخته‌اند. این هدف با تولید و بررسی چسب‌های حساس به فشار ضد‌خوردگی با خواص فیزیکی و مکانیکی بهبود یافته دنبا

مبحث خوردگی در صنایع نفت و گاز، از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به حجم زیاد لوله‌های مورد استفاده در این صنایع و نیز انتقال مواد به کمک این لوله‌ها، تعویض آن‌ها بسیار مشکل و انرژی بر است. به همین دلیل افزایش مقاومت لوله‌ها در مقابل خوردگی امری ضروری است که صنایع زیادی خواهان رفع این مشکل هستند.
جهت رفع این مشکل، طرحی در قالب یک پایان نامه‌ی مبتنی بر نیاز صنعت انجام شده که به طور اختصاصی به افزایش مقاومت به خوردگی لوله‌های مدفون انتقال نفت و گاز به کمک عایق کاری آن‌ها با چسب‌های حساس به فشار پرداخته است. در طراحی این چسب‌ها از فناوری نانو استفاده شده است.
به گفته‌ی سید ادریس حسینی، مجری طرح، نوار چسب‌های حساس به فشار ضد خوردگی به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی همچون قابلیت اعمال آسان ( در سایت و کارگاه ) و نداشتن محدودیت‌های مکانی جهت استفاده از این نوع پوشش، باعث شده بازار جهانی همواره تمایل بیشتری به استفاده از آن‌ها در صنایع مختلف داشته باشد.
حسینی در ادامه افزود: «این چسب‌ها به عنوان پوشش اصلی و یا تعمیری در خطوط اصلی و علمک‌ها(در معرض دمای بالا) مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش‌های نواری ضد خوردگی موجود در کشور دارای محدودیت دمای سرویس هستند و ممکن است از سطح جدا شوند. لذا با توجه به پایین بودن طول عمر مفید پوشش‌های موجود، نیاز به افزایش کیفیت آن‌ها و پایین آوردن هزینه‌های هنگفت تعمیر و تعویض لوله‌ها، به صورت جدی وجود دارد.»
به گفته‌ی این محقق، تا کنون محصولات تولیدی شرکت‌های بزرگ آلمانی و آمریکایی در اختیار صنعت نفت، گاز و آب قرار گرفته است. از این رو در این طرح تلاش شده با تکیه بر دانش فنی متخصصین داخلی و علم رنگ و پلیمر، گامی به سوی ایجاد دانش فنی تولید این محصول با کارایی بالاتر و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی برداشته شود.
حسینی در پایان خاطرنشان کرد:«در واقع تلاش ما برای دستیابی به محصولی با گستره‌ی دمایی منفی ۱۰ درجه سانتی گراد تا ۸۰ درجه‌ی سانتی گراد بوده است. این محصول، باید تا دمای سرویس ۵۰ درجه سانتیگراد رفتاری مبتنی بر ساختار ترموپلاست و در بازه‌ی دمای سرویس ۵۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد رفتاری مبتنی بر ساختار ترموست را دارا باشد و بیشترین چسبندگی و پیوستگی(ارتقای خواص مکانیکی) ممکن را از خود نشان دهد. این امر با تغییر در فرمولاسیون این چسب‌ها و استفاده از نانوذرات خاصی دنبال شده است. طبق نتایج آزمایش‌های صورت گرفته، این نانوذرات انسجام چسب و به طبع آن دمای سرویس محصول نهایی را بالا می‌برند.»
این طرح با همکاری سید ادریس حسینی، دکتر مهران رستمی درونکلا، دکتر رضا امینی از موسسه‌ی پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش و یک شرکت تولیدی داخلی انجام شده است.
لازم به توضیح است آیین نامه‌ی جدید حمایت از پژوهش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از مهر ماه سال ۹۲ به اجرا در آمده و یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی پایان نامه‌ها، کاربردی و صنعتی بودن آن‌هاست. در واقع ستاد، برای رفع نیاز، توسعه یا ارتقای محصولات صنایع و یا شرکت‌های فناوری نانو، به پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی که در این راستا تعریف و انجام می‌شوند، حمایت‌های تشویقی ویژه پرداخت می‌کند. اطلاعات کامل این حمایت از طریق لینک زیر قابل دریافت است.