برنامه‌‌ای برای تسریع تجاری‌سازی نانولوله کربنی تک‌جداره

شرکت او‌سی‌اس‌آال (OCSiAl) با راه‌اندازی برنامه‌ای موسوم به iNanoComm قصد دارد به شرکت‌های نوپا و محققانی که ایده‌ای برای تجاری‌سازی نانولوله‌کربنی تک‌جداره دارند کمک کند تا این فناوری‌ها با سرعت بالاتری تجاری‌سازی شوند.

شرکت او‌سی‌اس‌آال (OCSiAl) یکی از تولیدکنندگان نانولوله کربن تک جداره در جهان است. این شرکت اخیراً با راه‌اندازی برنامه iNanoComm دامنه فعالیت‌های خود را افزایش داده است. OCSiAl با ایجاد یک برنامه حمایت مالی، تلاش دارد تا از پروژه‌هایی که در آن از نانومواد کربنی استفاده شده حمایت کند. این حمایت، شرکت‌های نوپای استقلال یافته از دانشگاه را نیز شامل می‌شود.
این برنامه که نام آن از عبارت جایزه تجاری‌سازی نانولوله‌ کربنی گرفته شده در فوریه ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده است تا به محققان کمک کند هزینه بخش تحقیق و توسعه خود را که به کاربردهای نانولوله کربنی تک جداره مربوط می‌شود کاهش دهند.
در فاز اول تحقیقات، ۳۳ کاربرد مختلف از ۲۸ گروه دانشگاهی به این شرکت ارسال شد. دانشگاه رایس و دانشگاه کنکوردیا از جمله این دانشگاه‌ها بودند. هدف اصلی OCSiAl تحریک جامعه دانشگاهی برای تولید محصولاتی خلاقانه در حوزه نانولوله‌کربنی است.
در حال حاضر شاخص‌های این برنامه در حال تغییر است. این شاخص‌ها به گونه‌ای تغییریافته‌اند که بتوانند گروه‌های دیگری را نیز به خود جلب کنند. این برنامه سعی دارد تا از تحقیقات دانشگاهی که در مراحل اولیه تجاری‌سازی بوده و به صورت شرکت نوپا در حال شکل گیری است حمایت کند. این برنامه از انتقال فناوری، ایجاد کسب و کار جدید و ایجاد شرکت از دل دانشگاه برای حمایت از تجاری‌سازی فناوری و محصولات مبتنی بر نانولوله‌های کربنی حمایت می‌کند.
این برنامه در میزگرد NanoBCA که سال جاری برگزار گردید، رونمایی شد. این انجمن اولین سازمان غیرانتفاعی در حوزه تجاری‌سازی فناوری‌های نانو است. NanoBCA روی ایجاد فضاهای تحقیقاتی و نوآورانه در حوزه فناوری‌ نانو متمرکز است تا بتواند انتقال فناوری‌ نانو را از دانشگاه به صنعت تسریع کند و بخش خصوصی و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌ نانو را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه تشویق کند.