نانوکپسوله کردن عصاره استخراج شده از شاهدانه

شرکت نانواسفیرهلث ساینس پتنت مربوط به نانوذرات کروی خود را در دفتر USPTO به ثبت رسانده است. این فناوری برای رهایش عصاره استخراج شده از شاهدانه مناسب است. با استفاده از این سیستم رهاسازی می‌توان مقدار جذب را از طریق جریان خون بهبود دارد که با این کار دوزمص

شرکت نانواسفیرهلث ساینس (NanoSphere Health Sciences) یکی از شرکت‌های پیشرو در فناوری‌نانو، چندی قبل سیستم رهاسازی جدید خود موسوم به NanoSphereTM را در قالب پتنتی به دفتر USPTO ارئه کرده بود. اخیرا این دفتر با پذیرش این پتنت موافقت کرده است.
نانواسفیر اولین سیستم رهاسازی نانوذره‌ای استخراج شده از گیاه شاهدانه را به صورت پتنت درآورده است که می‌تواند کاربردهای زیادی در پزشکی داشته باشد. نانوساختار استخراج شده با روشی استاندارد از گیاه شاهدانه می‌تواند با تغلیظ شدن فعالیت زیستی بالایی داشته و پتانسیل‌های داروی پیدا کند. وجود ذرات فسفولیپید طبیعی می‌تواند اثرات این ماده را کاهش دهد.
عصاره استخراج شده از شاهدانه در صورتی که به صورت خوراکی مصرف شود می‌تواند نرخ جذب بسیار پایینی داشته باشد به همین دلیل است که مصرف کنندگان ماریجوانا ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارند تا مخدر روی آنها اثر گذارد. با استفاده از این سیستم رهاسازی می‌توان مقدار جذب را از طریق جریان خون بهبود دارد که با این کار دوزمصرفی دارو کاهش یافته و اثربخشی آن افزایش می‌یابد.
ریچارد کوفمن از مدیران شرکت نانواسفیر می‌گوید: « هر چند تا کنون تحقیقات زیادی روی استفاده صنعتی و پزشکی عصاره شاهدانه انجام شده است اما این اولین باری است که از فناوری نانو برای بهبود فعالیت زیستی این ماده استفاده می‌شود. این فناوری می‌تواند پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه بازار عصاره شاهدانه ایجاد کند و قوانین موجود در مسیر تولید نمونه خالص و یکنواخت این محصول را رعایت کند.»
این سیستم رهاسازی جدید از مزایای زیادی برخوردار است. با این روش امکان رهاسازی عصاره غلیظ استخراج شده شاهدانه وجود داشته و می‌توان از آن برای مصارف درمانی استفاده کرد. این نانوساختارهای زیر ۷۰ نانومتر زیست‌سازگار بوده و می‌تواند اثرجانبی این عصاره را کاهش دهد.