تصویب دو استاندارد بین المللی پیشنهادی ایران در حوزه نانو توسط ایزو

دو استاندارد بین‌المللی که از سوی جمهوری اسلامی ایران حدود ۳ ماه پیش به ایزو پیشنهاد شده بود در رای گیری توسط ۳۳ کشور عضو اصلی کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو (ISO/TC229) در مرحله اول از مراحل تدوین استاندارد پذیرفته شدند.

استاندارد اول با عنوان زیر توسط کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ستاد نانو و با همکاری یک شرکت داخلی تولید کننده فیلترهای نانویی تهیه شد و برای ایزو ارسال شد.

Nano-enhanced air filter media using nanofibres — Characteristics, performance and measurement methods

فیلترهای بهبودیافته با نانوالیاف شامل فیلترنیروگاهی، فیلتر خوردوهای سنگین و سبک و ماسک‌های تنفسی نانویی چند سالی است که در کشور تولید می‌شود. در واقع با استفاده از فناوری نانو کلاس جدیدی از فیلترها ارائه شده‌اند. این فیلترها در مقیاس بالا در کشور تولید می‌شوند و چندین شرکت خارجی نیز تولید کننده این نوع فیلترها هستند.
 
همچنین با تبدیل فیلترهای معمولی به فیلترهای نانویی یک سری ویژگی‌ها و خواصی مطرح می‌شود که باید مورد بررسی قرار گیرند. در واقع در این استاندارد قرار است ویژگی‌ها و خواص یک فیلتر نانویی مشخص شده و روش‌های اندازه‌گیری آنها ذکر شود.

استاندارد پیشنهاد شده دیگر با عنوان

Nanotechnologies — Nanoclays — Characteristics and measurements

استاندارد ویژگی‌های نانوکلی یا نانوذرات خاک رس است. هم اکنون در کشور نانوکلی توسط چند شرکت نوپا در حال تولید است و در دنیا هم چندین کشور این محصول را تولید می‌کنند. نانوکلی کاربردهای بسیار زیادی دارد و یکی از اولویت‌های نانومواد در کشور است که در آینده نزدیک در کشور و در سطح جهانی بازار بزرگی پیدا خواهد کرد. پیش‌نویس اولیه این استاندارد با همکاری کمیته استاندارد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و یک تیم دانشگاهی تهیه شده است. در این استاندارد مهمترین پارامترها و ویژگی‌های نانوکلی با توجه به کاربردهای آن و روش‌های اندازه‌گیری این پارامترها ارائه خواهد شد.

اساس تدوین استانداردهای بین المللی در ایزو اجماع کشورهای عضو کمیته فنی مربوطه است. گفتنی است یک استاندارد بین‌المللی در زمانی حدود ۳ سال و با طی کردن مراحل مختلف تدوین استاندارد در ایزو منتشر می‌شود.