کاهش هزینه و دوام بیشتر با استفاده از نانو‌رنگ‌های ترافیکی ساخت داخل

شرکت دانش بنیان صنایع شیمیایی ریف ایران، در حال تولید صنعتی و عرضه‌ی نانورنگ‌های پلیمری ترافیکی به بازار است. این محصول که در ایمن سازی و خط‌کشی معابر شهری، جاده‌ها و فرودگاه‌ها کاربرد دارد، از دوام و طول عمری تا بیش از دو برابر رنگ‌های معمول برخوردار است

سالانه بودجه‌ی بسیار قابل توجهی برای خط‌کشی معابر ترافیکی هزینه می‌شود. از آنجایی که علائم ترافیکی نیاز به تجدید رنگ مداوم دارند، پایداری و دوام رنگ مورد استفاده در آن‌ها بسیار مهم است. عمر مفید رنگ‌های ترافیکی معمولی در حدود ۶ ماه است و پس از این مدت نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد دارند. این موضوع به معنی صرف هزینه و نیز ایجاد مشکلات ترافیکی در بازه‌های کوتاه زمانی است.
صنعتگران شرکت صنایع شیمیایی ریف ایران با به کار بردن ذرات نانو در رنگ‌های ترافیکی موفق به بهبود کیفیت این رنگ‌ها شده‌اند. به کمک این نانوذرات، مقاومت رنگ در برابر سایش و آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی افزایش یافته است. همچنین بهبود مقاومت رنگ در برابر چسبندگی ذرات گرد و غبار، جرم‌پذیری و کدر شدن و افزایش وضوح این رنگ‌ها از دیگر فواید استفاده از نانوذرات در ساختار این محصول است.‏
مهندس محمد پیر‌جمال، مدیر روابط عمومی مجتمع صنایع شیمیایی ریف ایران، در رابطه با مسیر تولید این محصول صنعتی اضافه کرد: «این فناوری در ابتدا طرحی پژوهشی در قالب پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد دانشجویی در دانشگاه صنعتی اصفهان بوده است که با حمایت مجموعه و همراهی استاد راهنمای مربوطه، حقوق علمی آن توسط شرکت خریداری شد. سپس طرح از حالت علمی صرف، وارد مسیر تجاری شده و به تولید صنعتی رسید.»
وی در ادامه در خصوص ویژگی‌های این محصول پلیمری اضافه کرد: «رنگ تولیدی صنایع شیمیایی ریف ایران از ماندگاری و دوامی تا دو برابر در مقایسه با رنگ‌های عادی برخوردار است که علت این امر استفاده از رزین آکریلیک ترموپلاست نانویی است. این ماده که یک رزین تقویت شده با نانو‌ذرات ویژه است، به عنوان پایه در رنگ‌های ترافیکی نانوی صنایع شیمیایی ریف ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.»
نانورنگ ترافیکی تولیدی این شرکت تا کنون در خط کشی باند فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، اتوبان شهید مدرس تهران و چند محور ترافیکی در سطح شهر اصفهان مورد استفاده قرار گرفته است.
شرکت صنایع شیمیایی ریف ایران برای این محصول تا کنون موفق به دریافت تأییدیه نانو مقیاس از ستاد توسعه‌ی فناوری نانو، گواهی مدیریت کیفیت ISO 9001 و نیز گواهی ثبت اختراع به شماره ۰۰۵۱۸۶ گردیده است.