سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در حوزه فناوری‌نانو در حومه نیویورک

دو شرکت بزرگ در حوزه ساخت تراشه و IC قصد دارند با همکاری در پیشگامی نانو یوتیکا، سهمی در توسعه فناوری‌نانو در ایالت نیویورک داشته باشند. در قدم اول، کارخانه‌ای با بودجه ۲ میلیارد دلاری در این منطقه ساخته می‌شود که ۱۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

شرکت AMS به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان حسگر و IC قصد دارد تا با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری، ۱۰۰۰ فرصت شغلی جدید ایجاد کند. برای این کار، این شرکت کارخانه جدیدی برای ساخت ویفر تاسیس می‌کند که این کارخانه با مساحت ۳۶۰ هزار فوت مربع با همکاری پیشگامی نانو یوتیکا (Nano Utica) راه‌اندازی می‌شود.
همچنین قرار است گلوبال ریسرچ (Global Research) کسب و کار را گسترش داده و برای این کار مرکز تجاری‌سازی تراشه‌های کامپیوتری (QUAD) خود را در دپارتمان علوم نانو در موسسه پلی‌تکنیک سانی به‌عنوان مرکزی برای شناسایی استعدادها قرار داده است. قرار است با این کار ۵۰۰ فرصت شغلی طی ۵ سال آینده ایجاد شود.
این همکاری مشترک میان بخش دولتی و خصوصی فاز بعدی پیشگامی نانو یوتیکا را شکل می‌دهد؛ پیشگامی که تا ۱۰ سال آینده قرار است بیش از ۴۰۰۰ فرصت شغلی ایجاد کند.
گاورنور کومو می‌گوید: « ایجاد این کارخانه در منطقه مواوک ولی (Mohawk Valley) برای تغییر شرایط زندگی مردم این منطقه بسیار حیاتی است. در طول سال‌های گذشته ما سعی کردیم تا جلوی مهاجرت سرمایه‌های مالی و انسانی را از این منطقه بگیریم اما امروز ایده تاسیس کارخانه و مرکز تحقیقاتی در این منطقه مطرح است. با همکاری دو شرکت AMS و گلوبال ریسرچ و همچنین پیشگامی نانویوتیکا اقتصاد این منطقه دچار تحول می‌شود. این منطقه با استفاده از مزایای فناوری‌نانو می‌تواند تحولی در اقتصاد خود ایجاد کند.»
آلن کالویروس از مدیران موسسه پلی‌تکنیک سانی می‌گوید: « خبر توسعه مرکز QUAD و همکاری با پیشگامی نانو یوتیکا یک پیروزی مسرت‌بخش برای منطقه مواوک و کل ایالت نیویورک است. وجود شرکت‌هایی نظیر AMS و گلوبال ریسرچ می‌تواند فرآیند به ثمر رسیدن فعالیت‌های انجام شده را تسریع کند. این فرآیند موجب اشتغال‌زایی در تمام این منطقه و کل ایالت می‌شود. ما به این دو شرکت خیر مقدم گفته و مشتاقانه منتظر همکاری‌های آنها در پیشگامی رو به رشد نانو یوتیکا هستیم.»
نانو یوتیکا یک برنامه پیشگامی با بودجه یک و نیم میلیارد دلاری است که برای توسعه اقتصاد منطقه مواوک ولی با استفاده از فناوری‌نانو در نظر گرفته شده‌است.