کاهش وزن بال و بدنه هواپیما با گرافن عامل‌دار

شرکت انگلیسی هایدال کامپوزیت سلوشن اخیرا پروژه جدیدی را آغاز کرده که در آن از گرافن برای بهبود عملکرد کامپوزیت‌ها استفاده خواهد شد. قرار است کامپوزیت‌های رسانا برای استفاده در صنعت هواپیماسازی تولید شود.

شرکت هایدال کامپوزیت سلوشن (Haydale Composite solotion) از شرکت‌های تابعه هایدال، اخیرا وارد یک پروژه تحقیقاتی مشترک شده که قرار است به مدت ۱۸ ماه اجرا شود. این پروژه با حمایت و مدیریت برنامه بهره‌برداری فناوری ملی هوافضا (NATEP) قرار است اجرا شود.
کامپوزیت‌های الیاف کربنی به وفور در بخش هوایی نظیر بدنه هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که الیاف کربنی برای تقویت کامپوزیت‌های اپوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این کامپوزیت‌ها هدایت الکتریکی کمی دارند، بنابراین در اثر برخورد نور با آنها، دچار زوال ساختاری می‌شوند. برای رفع این مشکل، شرکت‌های تولیدکننده هواپیما اقدام به افزودن مس به این کامپوزیت‌ها کرده که این امر موجب افزایش وزن و هزینه کار می‌شود.
هدایت الکتریکی گرافن می‌تواند موجب بهبود این کامپوزیت‌ها شود. هدف از این پروژه، توسعه رزین‌های اپوکسی رسانا است که در آنها از گرافن عامل‌دار استفاده شده‌است. با افزودن الیاف کربنی به این کامپوزیت‌های تقویت شده با گرافن، کامپوزیتی ایجاد می‌شود که هم سبک و هم رسانا است. توسعه چنین کامپوزیت‌هایی منجر به ساخت هواپیماهای سبک‌تر و ارزان‌تر می‌شود که در آن از فلز کمتری استفاده شده‌است؛ بنابراین، امکان تداخل میان این فلزات با دیگر اجزاء هواپیما به حداقل می‌رسد.
این پروژه برای دو مصرف کننده مختلف انجام می‌شود: شرکت ایرباس انگلستان و بی‌ای‌ای سیستم (BAE System). چند شرکت مختلف انگلیسی نیز در انجام این پروژه همکاری دارند. NATEP حمایت مالی ۱۵۰ هزار پوندی برای این پروژه در نظر گرفته است.
گری بویس از مدیران شرکت اچ سی اس (HCS) که در این پروژه مشارکت داشته و حمایت مالی ۱۰۰ هزار پوندی از این پروژه دارد، می‌گوید: « توانایی توسعه رزین‌های اپوکسی با استفاده از گرافن عامل‌دار شده می‌تواند فرصت تازه‌ای برای ما ایجاد کند. ما خوشحالیم که با استفاده از این ماده می‌توان رزین‌های اپوکسی تولید کرد که عاری از فلز هستند فلزاتی که موجب بروز تداخل در عملکرد کامپوزیت می‌شود.
هایدال یکی از شرکت‌های تولید کننده گرافن در جهان است. شرکت هایدال کامپوزیت به دنبال استفاده از این ماده در تولید کامپوزیت‌هایی با ویژگی‌های منحصر به فرد است.