کارگاه آموزشی «آشنایی با قوانین مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده و تکالیف مالیاتی» برگزار شد

کارگاه آموزشی «آشنایی با قوانین، مالیات بر ارزش افزوده و تکالیف مالیاتی» باحضور تعدادی از شرکت‌های داری تاییدیه نانومقیاس توسط مؤسسه خدمات توسعه فناوری تا بازار و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستادنانو در محل این مؤسسه برگزار شد.

موسسه خدمات فناوری تا بازار(کریدور) با هدف، تشریح برخی قوانین مهم مالیاتی، قوانین مالیاتی جدید و رفع اشکالات و ابهامات و نیازمندی‌ها در خصوص نحوه تنظیم دفاعیات و لوایح مالیاتی شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌نانو، کارگاه آموزشی «آشنایی با قوانین مالیاتی و تکالیف مالیاتی» را در روز پنج‌شنبه ۲۵ دی‌ماه برگزار نمود.

دکتر قاسم موذنی مدیر عامل گروه شرکت‌های مالی واقتصادی حسیب ایرانیان و عضو شورای مشاوران جوان کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استانداری، در این کارگاه‌آموزشی که در مجموع ۲۳ نفر از مدیران و کار‌شناسان ارشد شرکت‌های دارای تاییدیه نانومقیاس و دانش بنیان حضور داشتند، پیرامون کلیه قوانین مالیاتی مرتبط با شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان نانو و  حول سه محور قوانین مالیات‌های مستقیم، قوانین مالیات بر ارزش افزوده و نحوه تحریر دفا‌تر قانونی به ارائه سخنرانی پرداخت.

لازم به ذکر است، مباحث مطرح شده در کارگاه آموزشی «آشنایی با قوانین و تکالیف مالیاتی» در خصوص قوانین مالیات‌های مستقیم شامل مواردی چون،‌ اشخاص مشمول مالیات، مالیات سالانه املاک، مالیات بردرآمد و نحوه محاسبه آن به ویژه مالیات بر حقوق، معافیت‌های مالیاتی، قرائن و ضرایب مالیاتی، وظایف مودیان، تشویقات و جرائم مالیاتی، مراجع تشخیص مالیات و وظایف و اختیارات آن‌ها و همچنین ترتیب رسیدگی و نحوه پرکردن برگ اعتراض و تقاضای تجدید رسیدگی بوده است.

همچنین، در پایان بخش مربوط به قوانین مالیات‌های مستقیم، نحوه نگارش یک نمونه لایحه اعتراض به دارایی نیز مورد بحث قرار گرفت.

در بخش ‌دیگری از این کارگاه هشت‌ ساعته نیز نحوه تحریر دفا‌تر قانونی براساس آیین‌نامه تحریر دفا‌تر قانونی مصوب وزارت امور اقتصاد و دارایی که شامل اصول تحریر و تدوین هرگونه دفتر روزنامه اعم از نقدی و یا غیر نقدی است، به حاضرین آموزش داده شد.

شایان ذکر است، در پایان کارگاه آموزشی نیز زمانی به پرسش و پاسخ پیرامون مشکلات مالیاتی شرکت‌های حاضر اختصاص یافت.