آشنایی بالغ بر ۲۲۰۰ دانشجو با فناوری نانو در هفته فناوری نانو استان خراسان رضوی

پنجمین هفته فناوری نانو کشور در تاریخ ۱۱ الی ۱۵ اردیبهشت‌ماه به مدت ۵ روز با مشارکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و استانداری خراسان رضوی و با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی، سازمان‌ها و ادارات استان برگزار شد.

پنجمین هفته فناوری نانو کشور در تاریخ ۱۱ الی ۱۵ اردیبهشت‌ماه به مدت ۵ روز با مشارکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و استانداری خراسان رضوی و با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی، سازمان‌ها و ادارات استان برگزار شد.

در طول برگزاری این رویداد، برنامه‌های متنوعی در حوزه ترویج دانشجویی و صنعتی فناوری نانو، نمایش دستاوردهای فناوری نانوی کشور، معرفی و ارائه گزارش عملکرد ۱۰ ساله توسعه فناوری نانو در ایران به منظور آشنایی استادان، دانشجویان، دانش‌آموزان، مدیران استانی و صاحبان صنایع برگزار شد.

در طول این هفته، تعداد ۲۱ سمینار ترویجی در ۴ شهر (مشهد، نیشابور، سبزوار و قوچان) و ۱۸ دانشگاه استان شامل: دانشگاه فردوسی(دانشکده های مهندسی و علوم پایه)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد(دانشکده های مهندسی و علوم پایه)، دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد مشهد، دانشگاه پیام نور مرکز مشهد، دانشگاه علمی کاربردی مشهد، دانشگاه بین اللملی امام رضا (ع) واحد برادران و خواهران، دانشگاه خیام، دانشگاه سجاد، دانشگاه خاوران، دانشگاه وارستگان، دانشگاه حیکم سبزواری، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار، دانشگاه نیشابور، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور، دانشگاه سبحان نیشابور، دانشگاه فناوری های نوین قوچان با ارائه اعضای هیئت علمی فعال در حوزه فناوری نانو و همچنین مدرسان دارای گواهی تدریس فناوری نانو برگزار شد که در جریان آن بالغ بر ۱۸۹۰ نفر با فناوری نانو آشنا شدند.

همچنین ۳ کارگاه تخصصی با موضوعات ایمنی نانو مواد ومدیریت پسماندهای شیمیایی، ثبت پتنت و تجارب موفق تجاری سازی فناوری نانو در ایران و تصویربرداریAFM  برای اساتید، مدیران و دانشجویان این استان در دانشگاه فردوسی و حکیم سبزواری برگزار گردید که در مجموع این ۳ کارگاه ۲۵۰ نفر مخاطب داشتند. همچنین مقدمات ایجاد ۹ نهاد ترویجی (دانشگاه‌های: علوم پزشکی مشهد، علمی کاربردی مشهد، بین‌اللملی امام رضا (ع) واحد برادران و خواهران، علوم پزشکی سبزوار، آزاد اسلامی واحد سبزوار، نیشابور، آزاد اسلامی واحد نیشابور، سبحان نیشابور) در استان فراهم شد.

همچنین در جریان این هفته، جلسه هم اندیشی و پرسش و پاسخ مسئولین، اساتید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نخبگان استان با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، معاون استانداری خراسان رضوی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و دیگر مسئولین ارشد ستاد نانو و استانداری برگزار شد.

همچنین ثبت‌نام بالغ بر ۱۷۰ نفر در ششمین مسابقه ملی فناوری نانو نیز در استان صورت پذیرفت.

شایان ذکر است، در پی برگزاری هر سمینار ترویجی دانشجویی فناوری نانو در هر دانشگاه از حاضرین در سمینار نیز در خصوص هفته‌های استانی نانو نظرسنجی به عمل آمد که ۱۰۴۰ نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و نتایج آن در صفحه «هفته فناوری نانو» در پایگاه اینترنتی ستاد نانو قابل مشاهده و دریافت است.

علاوه بر این قریب به ۲۱۰۰ عدد از هرکدام از اقلام ماهنامه فناوری نانو، ماهنامه فناوری های همگرا (انبیک)، کارت هدیه اعتباری سایت آموزش نانو، بروشور گزارش وضعیت فناوری نانو در استان خراسان رضوی و سایر اقلام تبلیغاتی (پوستر، تراکت و بروشور) مرتبط با برنامه‌ها و حمایت های کارگروه های مختلف ستاد نانو در بین حاضران توزیع شد.

در حاشیه برگزاری سمینارهای ترویجی دانشجویی فناوری نانو نمایشگاه عکس دستاوردهای فناوری نانو ایران و نانو مواد نیز با هدف آشنایی بیشتر مخاطبان با توانایی‌های علمی کشور در ۱۳ محل مختلف در ۳ شهر این استان (مشهد، سبزوار، نیشابور)  برپا شد که به طور تقریبی بالغ بر ۳۹۰۰ نفر از این نمایشگاه ها بازدید داشتند.

شایان ذکر است هفته‌های فناوری نانو در استانهای مختلف کشور در راستای تحقق سند چشم‌انداز ۱۰ ساله دوم فناوری نانو کشور (۱۴۰۴-۱۳۹۴) و به منظور رصد فناوری نانو در استان‌ها، شناسایی پتانسیل‌های استان‌ها در حوزه فناوری نانو، انتقال فناوری نانو و تجارب موفق این حوزه به صنایع استان‌ها و معرفی ستاد نانو آیین‌نامه‌ها و حمایت‌های آن، ترویج و گسترش دانشجویی و صنعتی این فناوری و همچنین شناسایی موانع و مشکلات در مسیر ترویج و گسترش این فناوری در استان‌ها، برگزار می‌شود.

filereader.php?p1=main_13264068d108c6901

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636