حضور مرکز نانو ایران- چین در نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو شانگهای

مرکز نانو ایران- چین به نمایندگی از ۱۰ شرکت ایرانی در راستای معرفی محصولات، تجهیزات و توانایی ایران در حوزه فناوری نانو، در نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو شانگهای حضور یافت.

مرکز نانو ایرانچین به نمایندگی از ۱۰ شرکت ایرانی در راستای معرفی محصولات، تجهیزات و توانایی ایران در حوزه فناوری نانو از ۱۰ تا ۱۳ خردادماه، در نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو شانگهای حضور یافت.

شرکت‌های پارساپلیمر شریف، فناوران نانومقیاس، سوین پلاسما، آدیکو، اکسیر نانوسینا، پیام‌آوران نانوفناوری فردانگر، آریا پلیمر، بهران فیلتر و توانا از جمله‌های شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه فناوری نانو هستند که محصولات‌شان در این نمایشگاه ارایه شد. همچنین شرکت توسعه فناوری مافوق صوت در این نمایشگاه حضور داشته است.

از جمله محصولات ایرانی ارائه شده در این نمایشگاه می‌توان به، دستگاه التراسونیک، دستگاه الکتروریسی، نانو‌داروهای سینا دوکسوزوم و سیناکورکومین، دستگاه تصفیه آب (به روش کویتاسیون)، انواع فیلترهای نانویی نیروگاهی، انواع تجهیزات آزمایشگاهی دانش‌آموزی، اسپاترینگ رومیزی، دستگاه تولید نانوذرات به روش انفجار الکتریکی سیم، لوله‌های بی‌صدا و نانوپوشش‌ها اشاره نمود.

در مدت برگزاری این نمایشگاه سرکنسول و رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در شانگهای و مدیر مرکز نانوپولیس چین از غرفه این مرکز بازدید نموده‌اند.

شایان ذکر است، در این نمایشگاه که ۱۱ تا ۱۳ خردادماه ۹۵ در محل نمایشگاه
بین‌المللی شانگ‌های برگزارشده است نزدیک به  ۲۰۰  شرکت در حوزه فناوری
نانو حضور داشتنه‌اند.

همچنین در حاشیه اولین روز این نمایشگاه دومین نشست مشترک China-Iran Nanotech Matchmaking event با هدف معرفی شرکت‌های ایرانی و آغاز همکاری بین شرکت‌های ایرانی و چینی در حوزه فناوری نانو برگزار شد.

علیرضا ایروش، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای با حضور در این نشست با اشاره به رشد علمی جمهوری اسلامی ایران در حوزه نانو بر همکاری مشترک دو کشور در این زمینه تاکید داشت.

همچنین علی دهقانی، رایزن بازرگانی ایران در شانگهای، ضمن ابراز امیدواری جهت بالارفتن سهم محصولات مبتنی بر فناوری پیشرفته در تراز تجاری دو کشور در خصوص حمایت از شرکت‌های ایرانی جهت توسعه همکاری‌ها با کشور چین توضیحاتی ارایه نمود.

دکتر Zhang، مدیر مرکز نانوپولیس نیز ضمن معرفی همکاری بین‌المللی نانوپولیس بر توسعه فعالیت‌های مرکز INCC و نانوپولیس تاکید داشت.

در بخش Project promotion این نشست، شرکت مافوق صوت به معرفی دستگاه التراسونیک پرداخت و پس از آن  معرفی تجهیزات نانویی ساخت ایران (شرکت آدیکو)، تجهیزات آموزشی نانو (توانا)، لوله‌های بی‌صدا (شرکت پارسا پلیمر شریف)، سیستم‌های جداسازی فلزات سنگین از آب (شرکت فناوران نانوفناوری فردانگر)، دستگاه نانوکوتینگ (شرکت سوین پلاسما) و نانوفیلترهای صنعتی (شرکت بهران فیلتر) توسط کارشناسان مرکز INCC انجام شد.

از دیگر رخدادهای این نمایشگاه می‌توان به امضای تفاهم‌نامه‌ای با هدف توسعه همکاری مشترک در حوزه فناوری نانو بین مرکز نانو ایرانچین و مرکز Jiangsu international cooperation center for Science and Technology  اشاره نمود.

«حمایت از انجام پروژه‌های مشترک R&D»، «حمایت از برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های مشترک»، «حمایت از انتقال فناوری و همکاری علمی بین محققان دو کشور» و «همکاری در اطلاع‌رسانی رویدادهای علمی و نمایشگاه‌های علمی و فناوری در دو کشور» از جمله توافق‌های ذکر شده در این تفاهم‌نامه است.

لازم به ذکر است، اولین نشست مشترک China-Iran Nanotech Matchmaking event درششمین نمایشگاه هفتم آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ (۲۹اکتبر۲۰۱۵) در مرکز نمایشگاه بین‌المللی سوژوچین Chinano برگزار و در آن پانزده پروژه (محصول) توسط شرکت‌های ایرانی معرفی شدند.

گفتنی است، مرکز فناوری نانو ایران چین با حمایت ستاد فناوری نانو ایران، مرکز نانو پولیس (Nanopolis) و شرکت سوژو، به منظور تعمیق همکاری چین و ایران در فناوری نانو (R & D، انتقال فن آوری، تبادل منابع و برگزاری کنفرانس‌های علمی) ۲۲ اردیبشهت‌ماه ۱۳۹۴ تاسیس شده است.