نانومـورچـه‌ای که با تابش نور لیزر به حرکت در می‌آید !

محققان با استفاده از نانوذرات طلا موفق به ساخت نانوماشینی شدند که با استفاده از تابش لیزر می‌توان نیروی لازم برای به حرکت در آوردن آن را تامین کرد.

به گزارش سایت فناوری های همگرا ساختار بدن موجودات زنده بهترین آموزگار برای فناوری‌نانو است و تا کنون بیشترین تاثیر روی این فناوری با تقلید از طبیعت صورت گرفته است. در حال حاضر، DNA، پروتئین و آنزیم به عنوان ماشین‌های نانومقیاس شناخته می‌شوند. محققان تلاش دارند تا از DNA به عنوان میکروپروانه در ساخت ماشین‌ها استفاده کنند. این رشته‌ها را می‌توان به یکدیگر دوخت یا تا زد و در نهایت اوریگامی DNA ایجاد کرد.
اخیرا محققان موفق به ساخت نانوموتوری شده‌اند که می‌تواند با استفاده از پرتو نور کار کند. این نانوموتور از جنس نانوذرات طلا بوده که با استفاده از یک ماده شیمیایی حساس به گرما به هم متصل شده‌اند. این نانوموتور مستحکم بوده و بسیار سریع کار می‌کند و در عین حال ساختار ساده‌ای دارد.
یکی از مشکلات اصلی در تعامل با فناوری‌های بسیار کوچک این است که نیاز به نیروی زیادی در مقیاس نانومتری وجود دارد. تصور کنید بخواهید در آب شنا کنید به راحتی در آب می‌توانید به حرکت در آیید، اما اگر ابعاد شما کاهش یابد حس خواهید کرد که آب ویسکوزیته بالایی دارد. بنابراین در مقیاس نانو نیاز به نیروی زیادی برای شنا کردن وجود دارد. مورچه‌ای را تصور کنید که بخواهد در آب شنا کند. با الهام از این مثال محققان این دستاورد خود را مورچه یا ANT نامگذاری کردند.
این نانوماشین که از جنس نانوذرات طلا تشکیل شده در دمای اتاق، مواد سازنده آن از هم فاصله داشته و آب می‌تواند در میان آن قرار گیرد. با تابش لیزر و بالا رفتن چند درجه‌ای دما، بخش‌های تشکیل دهنده به هم نزدیک شده و فضای داخلی محدود شده و آب خارج می‌شود. این فرآیند نیروی لازم برای حرکت نانوماشین را تامین می‌کند.
عامل کلیدی در توسعه این نانوماشین، استفاده از نور لیزر است. با انتخاب طول موج مناسب و متناسب با اندازه نانوذرات، می‌توان گرم کردن را سریع‌تر انجام داد و سرعت حرکت نانوماشین را کنترل کرد.
از این نانوماشین می‌توان برای ساخت پمپ روی تراشه‌های میکروسیالی استفاده کرد. در واقع با این نانوماشین می‌توان ساختارهای میکروسیالی پیچیده‌تر تولید کرد